Bryussel: ECGA yig‘ilishlarining navbatdagi kunlari tafsilotlari
O‘zTMK delegatsiyasining Yevropa ilg‘or uglerod va grafit materiallari assotsiatsiyasi (ECGA) yig‘ilishlaridagi ishtiroki davom etmoqda.
9-aprel kuni ECGA Energetika qo‘mitasi yig‘ilishi o'tkazilgan bo'lsa, bugun ECGAning umumiy yig‘ilishi (General Assembly) bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish doirasida O‘zTMK Boshqaruv raisining fan va taraqqiyot masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Amir Abidov xalqaro hamjamiyat vakillari bilan kombinat faoliyati, ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlari va xalqaro hamkorlik tashabbuslari haqida taqdimot o‘tkazdi.
Shuningdek, yig'ilishda:
Energiya va karbon bozorlari holati;
Yevropa toza sanoat bitimi;
Sanoat, energetikaga oid Yevropa Ittifoqining eng so‘nggi siyosatlari;
ECGAning 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan strategik yo‘nalishlari bo‘yicha hisobotlar tinglandi.
Mazkur ishtirok O‘zTMK uchun sanoatning dekarbonizatsiyasi, barqaror energiya siyosati va texnologik yechimlar borasida Yevropa tajribasini o‘rganish, xalqaro aloqalarni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Брюссель: подробности очередных дней заседаний ECGA
Продолжается участие делегации УзТМК в заседаниях Европейской ассоциации передовых углеродных и графитовых материалов (ECGA).
9 апреля состоялось заседание Энергетического комитета ECGA, а сегодня прошло общее собрание (General Assembly) ECGA.
В рамках собрания заместитель председателя правления УзТМК по вопросам науки и развития Амир Абидов провел презентацию для представителей международного сообщества о деятельности комбината, направлениях научных исследований и инициативах международного сотрудничества.
Также на собрании были заслушаны доклады по следующим темам:
Состояние энергетического и углеродного рынков;
Европейское соглашение о чистой промышленности;
Новейшая политика Европейского Союза в области промышленности и энергетики;
Стратегические направления ECGA на 2025-2026 годы.
Данное участие играет важную роль для УзТМК в изучении европейского опыта в области декарбонизации промышленности, устойчивой энергетической политики и технологических решений, а также в укреплении международных связей.