Bryussel: ECGA yig‘ilishlarining navbatdagi kunlari tafsilotlari
O‘zTMK delegatsiyasining Yevropa ilg‘or uglerod va grafit materiallari assotsiatsiyasi (ECGA) yig‘ilishlaridagi ishtiroki davom etmoqda.
9-aprel kuni ECGA Energetika qo‘mitasi yig‘ilishi o'tkazilgan bo'lsa, bugun ECGAning umumiy yig‘ilishi (General Assembly) bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish doirasida O‘zTMK Boshqaruv raisining fan va taraqqiyot masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Amir Abidov xalqaro hamjamiyat vakillari bilan kombinat faoliyati, ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlari va xalqaro hamkorlik tashabbuslari haqida taqdimot o‘tkazdi.
Shuningdek, yig'ilishda:
Energiya va karbon bozorlari holati;
Yevropa toza sanoat bitimi;
Sanoat, energetikaga oid Yevropa Ittifoqining eng so‘nggi siyosatlari;
ECGAning 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan strategik yo‘nalishlari bo‘yicha hisobotlar tinglandi.
Mazkur ishtirok O‘zTMK uchun sanoatning dekarbonizatsiyasi, barqaror energiya siyosati va texnologik yechimlar borasida Yevropa tajribasini o‘rganish, xalqaro aloqalarni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Brussels: Details of the Latest ECGA Meeting Days
The UzTMK delegation continues to participate in meetings of the European Carbon and Graphite Association (ECGA).
On April 9, a meeting of the ECGA Energy Committee was held, and today the ECGA General Assembly took place.
As part of the assembly, Amir Abidov, Deputy Chairman of the UzTMK Board for Science and Development, gave a presentation to representatives of the international community about the plant's activities, research directions, and international cooperation initiatives.
The assembly also heard reports on the following topics:
The state of energy and carbon markets;
European Clean Industry Agreement;
The latest European Union policy in the field of industry and energy;
ECGA Strategic Directions for 2025-2026.
This participation plays an important role for UzTMK in studying European experience in industry decarbonization, sustainable energy policy and technological solutions, as well as strengthening international relations.