“Oʻzbekiston qitʼalarimiz chorrahasida joylashgan va global aloqalarimiz markazida boʻlishi lozim” — Ursula fon der Lyayen
“Oʻzbekiston qitʼalarimiz chorrahasida joylashgan va global aloqalarimiz markazida boʻlishi lozim” — Ursula fon der Lyayen 06.11.2024
Yevrokomissiya prezidenti Ursula fon der Lyayen soʻnggi yillarda Yevropa Ittifoqi va Oʻzbekiston tomonidan yoʻlga qoʻyilgan hamkorlikning 3 ta asosiy yoʻnalishiga toʻxtalib oʻtdi. “Oʻzbekiston va Yevropa ilgari misli koʻrilmagan darajada bir-biriga yaqinlashdi” — dedi u “Oʻzbekistonda Yevropa iqtisodiyoti kunlari” biznes-forumining ochilish marosimidagi videomurojaatida.
Bugun, 6-noyabr kuni, Toshkentda Yevropa-Oʻzbekiston iqtisodiy hamkorlik assotsiatsiyasi tomonidan tashkil etilgan 2024-yilgi Yevropa iqtisodiy kunlarining ochilishi boʻlib oʻtdi.
Tadbirning ochilish marosimida Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqining 300 dan ortiq hukumat va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi. Yevrokomissiya prezidenti Ursula fon der Lyayen ishtirokchilarga yoʻllagan videomurojaatida soʻnggi yillarda Yevropa Ittifoqi va Oʻzbekiston tomonidan yoʻlga qoʻyilgan hamkorlikning 3 ta asosiy yoʻnalishlariga toʻxtalib oʻtdi.
“Asrlar davomida Oʻzbekiston global savdoning «urib turgan yuragi” boʻlib kelgan. Yevropalik savdogarlar kiyim-kechak va kulolchilik buyumlarini xarid qilish uchun Samarqand, Buxoro va Xivaga kelishgan.
Ular sizning hashamatli saroylaringiz, maftunkor manzaralaringiz va rang-barang madaniyatingiz haqidagi hikoyalar bilan qaytishgan. Bugun Oʻzbekiston yana dunyoga ochilmoqchi
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston va Yevropa ilgari misli koʻrilmagan darajada bir-biriga yaqinlashdi. Bu borada uchta misol keltirmoqchiman:
Birinchisi savdoga oid. 2021-yildan boshlab biz oʻzbek mahsulotlari uchun Yevropa bozorini ochdik. Oʻzbekiston eksporti, xususan, toʻqimachilik va metallurgiya sohasida jadal surʼatlar bilan oʻsdi. Oʻsish uchun yanada ulkan salohiyat mavjud.
Ikkinchisi – investitsiyalar sohasida. “Global darvoza” dasturimiz orqali biz sizning dunyo bilan oʻzaro bogʻliq boʻlish maqsadingizni qoʻllab-quvvatlaymiz. Xalqaro sheriklarimiz bilan birgalikda Yevropadan Sharqiy Osiyoga eng qisqa va xavfsiz yoʻnalish boʻlgan Transkaspiy yoʻlagiga 10 milliard yevrogacha investitsiya kirityapmiz. U Yevropa va Markaziy Osiyoni 15 kundan kamroq vaqt ichida bogʻlashga imkon beradi.
Shuningdek, mamlakatingizning eng chekka hududlariga eng zamonaviy raqamli aloqani yetkazib berish uchun Oʻzbekistonni sunʼiy yoʻldosh tarmogʻimizga ulash ustida ishlamoqdamiz. Oʻzbekiston qitʼalarimiz chorrahasida joylashgan va global aloqalarimiz markazida boʻlishi lozim.
Uchinchi misolim – biz strategik sohalardagi hamkorligimizni kengaytirmoqdamiz. Joriy yilning aprel oyida muhim minerallarni yetkazib berish zanjiri toʻgʻrisida bitim imzoladik», dedi Ursula fon der Lyayen.
Yevrokomissiya prezidenti Oʻzbekistonda mahalliy ishlab chiqarishni qoʻllab-quvvatlash ustuvor vazifalardan biri ekanligini alohida taʼkidlab oʻtdi.
“Baʼzi investorlar faqat xomashyo qazib olishdan manfaatdor ekanini bilamiz, lekin biz unday emasmiz. Biz eng yuqori standartlar asosida mahalliy aholi uchun ish oʻrinlari va qoʻshilgan qiymatga ega mahalliy ishlab chiqarishlarni yaratishni qoʻllab-quvvatlamoqchimiz. Chunki bu yanada barqaror taʼminot zanjirini yaratishning eng yaxshi usuli hisoblanadi.
Ushbu iqtisodiy forum kompaniyalarimiz oʻrtasida yangi aloqalarni oʻrnatishga xizmat qiladi, shuningdek, yangi kelishuvlarni yangi ishbilarmonlik imkoniyatlariga aylantiradi, deb umid qilaman”, dedi u.

«Узбекистан должен быть на перекрестке континентов и в центре наших глобальных связей» — Урсула фон дер Ляйен
«Узбекистан должен быть на перекрестке континентов и в центре наших глобальных связей» — Урсула фон дер Ляйен 06.11.2024
Президент Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен обратила внимание на три основные направления сотрудничества, которые были установлены в последние годы между Европейским Союзом и Узбекистаном.«Узбекистан и Европа в последние годы приблизились друг к другу на беспрецедентный уровень», — сказала она в своем видеопослании на открытии бизнес-форума «Дни европейской экономики в Узбекистане».
Сегодня, 6 ноября, в Ташкенте состоялось открытие «Дней европейской экономики 2024 года», организованного Ассоциацией экономического сотрудничества Европа-Узбекистан.
На открытии мероприятия присутствовали более 300 представителей правительственных и деловых кругов Узбекистана и Европейского Союза. В своем видеопослании президент Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен остановилась на трех основных направлениях сотрудничества, которые были установлены между ЕС и Узбекистаном в последние годы.
«На протяжении веков Узбекистан был «пульсом» глобальной торговли. Европейские торговцы приезжали в Самарканд, Бухару и Хиву за одеждой и изделиями из керамики.
Они возвращались с историями о ваших роскошных дворцах, очаровательных пейзажах и богатой культуре. Сегодня Узбекистан вновь стремится открыться миру.
В последние годы Узбекистан и Европа значительно сблизились. Я бы хотела привести три примера: Первый — в сфере торговли. С 2021 года мы открыли для узбекских товаров европейские рынки. Экспорт Узбекистана, особенно в текстильной и металлургической отраслях, растет быстрыми темпами. В будущем потенциал для роста еще огромный.
Второй — в области инвестиций. Через нашу программу «Глобальная дверь» мы поддерживаем стремление Узбекистана стать частью глобальных связей. Вместе с международными партнерами мы инвестируем до 10 миллиардов евро в Транскаспийский маршрут, который является самым коротким и безопасным путем из Европы в Восточную Азию. Он позволит соединить Европу и Центральную Азию менее чем за 15 дней.
Мы также работаем над подключением Узбекистана к нашей спутниковой сети, чтобы предоставить современную цифровую связь даже в самых удаленных уголках вашей страны. Узбекистан должен быть на перекрестке континентов и в центре наших глобальных связей.
Третий пример — мы расширяем сотрудничество в стратегически важных областях. В апреле этого года мы подписали соглашение о поставках ключевых минералов», — сказала Урсула фон дер Ляйен.
Президент Европейской Комиссии также подчеркнула, что поддержка местного производства в Узбекистане является одним из приоритетов.
«Мы знаем, что некоторые инвесторы заинтересованы только в добыче сырья, но мы не такие. Мы поддерживаем создание местного производства с добавленной стоимостью и рабочими местами для местных жителей по самым высоким стандартам. Потому что это лучший способ создать более устойчивые цепочки поставок.
Этот экономический форум, я надеюсь, послужит установлению новых связей между нашими компаниями, а также преобразованию новых соглашений в новые возможности для бизнеса», — добавила она.