O‘zTMK 2030-yilga kelib volfram ishlab chiqarishni 50 barobarga oshirishni rejalashtirmoqda
O‘zTMK 2030-yilga kelib volfram ishlab chiqarishni 50 barobarga oshirishni rejalashtirmoqda 12.01.2025
“O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” 2030-yilga kelib molibden ishlab chiqarishni qiymat jihatidan 3,4 barobar, volframni esa 50 barobarga ko‘paytirishni rejalashtirmoqda.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” (O‘zTMK) bo‘linmasi O‘zbekistonda kamyob metallarni qidirish, qazib olish va qayta ishlash bo‘yicha 34 ta loyihani amalga oshirmoqda. Bu haqda korxona rahbari o‘rinbosari Ulug‘bek Ro‘ziyev seshanba kuni ochilgan “O‘zbekiston va Markaziy Osiyo tog‘-kon sanoati” xalqaro kongressida ma’lum qildi.
Kombinat ma’lumotlariga ko‘ra, korxona litiy, volfram, tantal, niobiy, grafit va boshqa kamyob metallarning yangi konlarini aniqlash va baholashga qaratilgan 17 ta loyihani amalga oshirmoqda.
Sakkizta loyiha nodir metallarni qayta ishlash uchun maxsus texnologiyalarni ishlab chiqishga, oltitasi geologik kartografiya, biokimyoviy va geofizik ma’lumotlarni umumlashtirishga, yana uchtasi qo‘shimcha metallar va nodir elementlardan foydalanishga yo‘naltirilgan.
Ulug‘bek Ro‘ziyevning qo‘shimcha qilishicha, 2030-yilga kelib kombinat ishlab chiqarishni, xususan, molibden mahsulotlarini qiymat jihatidan 3,4 barobar, volfram mahsulotlarini esa 50 barobar ko‘paytirishni rejalashtirmoqda.
Aprel oyida prezident Shavkat Mirziyoyev mutasaddilarga xorijiy ekspert va investorlar ishtirokida kamyob metallarni qazib olish va qayta ishlash bo‘yicha 500 mln dollarlik istiqbolli loyihalar dasturini shakllantirishni topshirgandi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida muhim xomashyo sohasida barqaror qiymat zanjirlarini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangan. Hujjat o‘ta muhim xomashyoni ishlab chiqarish, moliyalashtirish va yetkazib berish infratuzilmasini yaratishda tomonlarning hamkorligini nazarda tutadi. Sentabr oyida AQSh bilan ham shunday memorandum imzolangan.

УзКТМ планирует увеличить производство вольфрама в 50 раз к 2030 году
К 2030 году «Узбекский комбинат технологических металлов» планирует увеличить в стоимостном выражении в 3,4 раза производство молибдена и в 50 раз — вольфрама.
«Узбекский комбинат технологических металлов» (УзКТМ) реализует 34 проекта по разведке, добыче и переработке редких металлов в Узбекистане, сообщил заместитель главы предприятия Улугбек Рузиев на открывшемся во вторник международном конгрессе «Горнорудная промышленность Узбекистана и Центральной Азии».
По данным комбината, предприятие осуществляет 17 проектов, направленных на выявление и оценку новых месторождений лития, вольфрама, тантала, ниобия, графита и других редкоземельных металлов.
Восемь проектов нацелены на разработку специальных технологий для переработки редких металлов, шесть — на обобщение геологической картографии, биохимических и геофизических данных, ещё три — на использование дополнительных металлов и редких элементов.
Улугбек Рузиев добавил, что к 2030 году комбинат планирует увеличить производство, в частности, молибденовых продуктов — в 3,4 раза, а вольфрамовых — в 50 раз в стоимостном выражении.
УзКТМ был создан в июле на базе научно-производственного объединения «Редкие металлы и твёрдые сплавы», входящего в Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В апреле президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил профильным ведомствам совместно с иностранными партнёрами разработать проекты по добыче и переработке редкоземельных металлов стоимостью 500 млн долларов с учётом спроса на них на мировом рынке.
Тогда же Узбекистан и Европейский союз подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области критически важного сырья. Документ предусматривает партнёрство сторон в разработке, финансировании и создании инфраструктуры поставок критически важного сырья. В сентябре аналогичный меморандум был подписан с США.