AQShning Las-Vegas shahrida materialshunoslik va metallurgiya sohasida dunyodagi eng yirik va nufuzli tadbirlardan biri "TMS Annual meeting-2025" konferensiyasi bo'lib o'tdi.
AQShning Las-Vegas shahrida materialshunoslik va metallurgiya sohasida dunyodagi eng yirik va nufuzli tadbirlardan biri "TMS Annual meeting-2025" konferensiyasi bo'lib o'tdi. 26.03.2025
Konferensiya doirasida tashkil etilgan  “LMD Undergraduate Student Poster Contest” nufuzli tanlovida O'zbekiston jamoasi taqdim etgan ilmiy poster 1- o'ringa munosib topildi.
Ushbu ilmiy poster O'zTMK Boshqaruv raisi Farhod Abdullayev, O'zTMK Boshqaruv raisining fan va taraqqiyot masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Amir Abidov, texnika fanlari doktori, professor Elyorjon Jumayev, amaliyotchi muhandis Raxmatjon G‘ofurov hammuallifligida tayyorlangan bo'lib, "Yuqori entropiyali qotishmalarning mikrostrukturasi va mexanik xossalariga turli issiqlikdagi toblash (annealing) davomiyliklarining ta’siri chuqur tahlili" mavzusiga bag'ishlangan.
Ma'lumot uchun, mazkur konferensiyada aerokosmik, mashinasozlik va ilg‘or materiallar bo‘yicha dunyoning ko‘zga ko‘ringan tashkilotlari, korxonalar va ta’lim dargohlaridan 4000 nafardan ortiq olimlar ishtirok etdi.

The TMS Annual Meeting-2025, one of the world's largest and most prestigious conferences in materials science and metallurgy, took place in Las Vegas, USA.
The TMS Annual Meeting-2025, one of the world's largest and most prestigious conferences in materials science and metallurgy, took place in Las Vegas, USA. 26.03.2025
As part of the event, the esteemed LMD Undergraduate Student Poster Contest was held, where a scientific poster presented by the Uzbekistan team secured first place.
The winning poster was co-authored by UzTMK Board Chairman Farhod Abdullaev, UzTMK Deputy Chairman for Science and Development Amir Abidov, Doctor of Technical Sciences and Professor Elyorjon Jumaev, and practicing engineer Rahmatjon Gafurov. The research focused on "In-depth analysis of the impact of various annealing durations on the microstructure and mechanical properties of high-entropy alloys".
For reference, the conference gathered over 4,000 leading scientists from renowned organizations, companies, and educational institutions specializing in aerospace, mechanical engineering, and advanced materials.