AQShning Las-Vegas shahrida materialshunoslik va metallurgiya sohasida dunyodagi eng yirik va nufuzli tadbirlardan biri "TMS Annual meeting-2025" konferensiyasi bo'lib o'tdi.
AQShning Las-Vegas shahrida materialshunoslik va metallurgiya sohasida dunyodagi eng yirik va nufuzli tadbirlardan biri "TMS Annual meeting-2025" konferensiyasi bo'lib o'tdi. 26.03.2025
Konferensiya doirasida tashkil etilgan  “LMD Undergraduate Student Poster Contest” nufuzli tanlovida O'zbekiston jamoasi taqdim etgan ilmiy poster 1- o'ringa munosib topildi.
Ushbu ilmiy poster O'zTMK Boshqaruv raisi Farhod Abdullayev, O'zTMK Boshqaruv raisining fan va taraqqiyot masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Amir Abidov, texnika fanlari doktori, professor Elyorjon Jumayev, amaliyotchi muhandis Raxmatjon G‘ofurov hammuallifligida tayyorlangan bo'lib, "Yuqori entropiyali qotishmalarning mikrostrukturasi va mexanik xossalariga turli issiqlikdagi toblash (annealing) davomiyliklarining ta’siri chuqur tahlili" mavzusiga bag'ishlangan.
Ma'lumot uchun, mazkur konferensiyada aerokosmik, mashinasozlik va ilg‘or materiallar bo‘yicha dunyoning ko‘zga ko‘ringan tashkilotlari, korxonalar va ta’lim dargohlaridan 4000 nafardan ortiq olimlar ishtirok etdi.

В Лас-Вегасе (США) состоялась конференция "TMS Annual meeting-2025" — одно из крупнейших и наиболее престижных в мире мероприятий в области материаловедения и металлургии.
В Лас-Вегасе (США) состоялась конференция "TMS Annual meeting-2025" — одно из крупнейших и наиболее престижных в мире мероприятий в области материаловедения и металлургии. 26.03.2025
В рамках конференции был проведен престижный конкурс "LMD Undergraduate Student Poster Contest", где научный постер, представленный командой Узбекистана, удостоился 1-го места.
Данный научный постер был подготовлен в соавторстве Председателем Правления УзТМК Фарходом Абдуллаевым, заместителем Председателя Правления УзТМК по вопросам науки и развития Амиром Абидовым, доктором технических наук, профессором Элёржоном Жумаевым и инженером-практиком Рахматжоном Гафуровым. Постер посвящен теме "Глубокий анализ влияния различной продолжительности термического отжига (annealing) на микроструктуру и механические свойства высокоэнтропийных сплавов".
Для справки, в конференции приняли участие свыше 4000 ученых из ведущих мировых организаций, предприятий и учебных заведений в области аэрокосмической промышленности, машиностроения и передовых материалов.