O’zbekistonda ilk bor Texnologik metallar oliy maktabi tashkil etildi
Mazkur oliy maktab O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) tomonidan tashkil etildi. Bugungi kunda muhandislik faqat formulalar emas, balki dunyoni o‘zgartirish vositasi. Geologiya faqat qazish emas, balki strategik fikrlash san’ati. Ilm esa qog‘ozda emas, real sanoat markazlarida hayot topmoqda. Oliy maktabda ta’lim ana shunday zamonaviy qarashlar asosida olib boriladi.
Oliy maktabning bakalavriat dasturida ta’lim jarayonlari Italiyaning nufuzli Piza universiteti bilan hamkorlikda olib boriladi. Dars jarayonlari ingliz tilida, eng muhimi ta’lim faqat auditoriyada emas, balki TMKning real ishlab chiqarish korxonalarida bo‘ladi.
Oliy maktabning yana bir maqsadi kritik minerallar yo‘nalishidagi magistratura dasturidir. Xitoyning Geofanlar universiteti bilan birgalikda yo‘lga qo‘yilgan bu loyiha xalqaro darajada geologiya, izlanish va razvedka sohalarida mutaxassislar tayyorlashga qaratilgan. Ta’limning ikkinchi bosqichida magistrlar Xitoyda o’qishni davom ettirishadi. O‘qish jarayoni ingliz tilida olib boriladi, natijada bitiruvchilar ikki davlat diplomiga ega bo‘ladi.
O’zbekiston texnologik metallar kombinati tomonidan bakalavr bosqichi uchun 25 ta grant, magistratura bosqichi uchun 10 ta grant ajratilgan. Oliy maktabni bitirgach esa talabalar TMK tomonidan to’liq ish bilan ta’minlanadi.
Ma’lumot uchun, ushbu oliy maktabning balakavr va magistratura yo’nalishlariga qabul joriy yilning 5-iyun sanasidan 25-iyun sanasiga qadar davom etadi.

For the first time in Uzbekistan, a Higher School of Technological Metals has been established
For the first time in Uzbekistan, a Higher School of Technological Metals has been established 03.06.2025
This higher school is organized by the Uzbekistan Technological Metals Combine (TMK). Today, engineering is not just about formulas, but a means of changing the world. Geology is not only about extraction, but also the art of strategic thinking. And science is not realized on paper, but in real industrial centers. The higher school conducts education based on these modern perspectives.
The educational process for the bachelor's program at the higher school will be carried out in collaboration with the prestigious Italian University of Pisa. Classes will be conducted in English, and most importantly, training will take place not only in classrooms but also at actual production facilities of TMK.
Another objective of the higher school is the master's program in "Critical Minerals." The project, launched jointly with the China University of Geosciences, aims to train specialists in geology, research, and exploration at the international level. In the second stage of their studies, master's students will continue their education in China. The educational process will be conducted in English, resulting in graduates receiving diplomas from both countries.
The Uzbekistan Technological Metals Combine has allocated 25 grants for undergraduate studies and 10 grants for master's programs. After graduating from the higher school, students will be fully employed by TMK.
For reference, admission to the bachelor's and master's programs at this higher school will be conducted from June 5 to June 25 of this year.