O’zbekistonda ilk bor Texnologik metallar oliy maktabi tashkil etildi
Mazkur oliy maktab O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) tomonidan tashkil etildi. Bugungi kunda muhandislik faqat formulalar emas, balki dunyoni o‘zgartirish vositasi. Geologiya faqat qazish emas, balki strategik fikrlash san’ati. Ilm esa qog‘ozda emas, real sanoat markazlarida hayot topmoqda. Oliy maktabda ta’lim ana shunday zamonaviy qarashlar asosida olib boriladi.
Oliy maktabning bakalavriat dasturida ta’lim jarayonlari Italiyaning nufuzli Piza universiteti bilan hamkorlikda olib boriladi. Dars jarayonlari ingliz tilida, eng muhimi ta’lim faqat auditoriyada emas, balki TMKning real ishlab chiqarish korxonalarida bo‘ladi.
Oliy maktabning yana bir maqsadi kritik minerallar yo‘nalishidagi magistratura dasturidir. Xitoyning Geofanlar universiteti bilan birgalikda yo‘lga qo‘yilgan bu loyiha xalqaro darajada geologiya, izlanish va razvedka sohalarida mutaxassislar tayyorlashga qaratilgan. Ta’limning ikkinchi bosqichida magistrlar Xitoyda o’qishni davom ettirishadi. O‘qish jarayoni ingliz tilida olib boriladi, natijada bitiruvchilar ikki davlat diplomiga ega bo‘ladi.
O’zbekiston texnologik metallar kombinati tomonidan bakalavr bosqichi uchun 25 ta grant, magistratura bosqichi uchun 10 ta grant ajratilgan. Oliy maktabni bitirgach esa talabalar TMK tomonidan to’liq ish bilan ta’minlanadi.
Ma’lumot uchun, ushbu oliy maktabning balakavr va magistratura yo’nalishlariga qabul joriy yilning 5-iyun sanasidan 25-iyun sanasiga qadar davom etadi.

В Узбекистане впервые создана Высшая школа технологических металлов
Сегодня инженерия - это не просто формулы, а средство изменения мира. Геология - это не только добыча, но и искусство стратегического мышления. А наука воплощается в жизнь не на бумаге, а в реальных промышленных центрах. В высшей школе обучение ведется на основе таких современных взглядов.
Образовательный процесс по программе бакалавриата высшей школы будет проводиться в сотрудничестве с престижным итальянским Пизанским университетом. Занятия будут вестись на английском языке, и, что самое важное, обучение будет проходить не только в аудиториях, но и на реальных производственных предприятиях ТМК.
Еще одной целью высшей школы является программа магистратуры по направлению "Критические минералы". Проект, запущенный совместно с Китайским университетом наук о Земле, направлен на подготовку специалистов в области геологии, исследований и разведки на международном уровне. На втором этапе обучения магистранты продолжат учебу в Китае. Процесс обучения будет вестись на английском языке, в результате выпускники получат дипломы двух государств.
Узбекский комбинат технологических металлов выделил 25 грантов для обучения в бакалавриате и 10 грантов для магистратуры. После окончания высшей школы студенты будут полностью трудоустроены ТМК.
Для справки, прием на программы бакалавриата и магистратуры в этой высшей школе будет проводиться с 5 июня по 25 июня текущего года.