O‘zbekistonning CRM potensialini Yevropa ilk bor keng ko‘lamda o‘rganmoqda
Dastur doirasida xorijlik ekspertlar TMKning Toshkent va Samarqand viloyatlaridagi ishlab chiqarish klasterlari, gidrometallurgiya zavodi va istiqbolli kon maydonlari bilan bevosita tanishdi.
Delegatsiya tarkibi Yevropa ittifoqi, EIT Raw Materials, MolyMet, Freiberg konchilik va texnologiyalar universiteti, WMC – Netherlands, Yevropa investitsion banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, KU Leuven, Solvomet Group hamda Yevropa Ittifoqi institutlari kabi  dunyo sanoatining eng nufuzli kompaniyalari vakillarini jamladi.
Xalqaro ekspertlar TMKning volfram, molibden va reniy bo‘yicha gidrometallurgiya texnologiyalari, texnogen chiqindilarni qayta ishlash jarayonlarida bo'lib, barqaror ESG yondashuvlari to‘g‘risida batafsil tanishdilar.
O‘zbekistonning kritik minerallar bo‘yicha imkoniyatlari global miqyosda yangi e’tibor markaziga aylanmoqda. TMK esa shu jarayonning markazida turib, yevropalik investorlar uchun ishonchli, ochiq va hamkorlikka tayyor platforma sifatida o‘z o‘rnini yanada mustahkamladi.

Европа впервые широко изучает потенциал КРМ Узбекистана
Совместно с организацией Европейского Союза EIT Raw Materials была организована программа официального визита представителей ведущих европейских компаний и научных центров к ключевым сырьевым проектам в Узбекистане.
В рамках программы зарубежные эксперты непосредственно ознакомились с производственными кластерами, гидрометаллургическими объектами и перспективными месторождениями, входящими в контур ТМК.
В состав делегации вошли представители крупнейших мировых промышленных компаний и организаций: Европейский Союз, EIT Raw Materials, MolyMet, Фрайбергский университет горного дела и технологий, WMC (Нидерланды), Европейский инвестиционный банк, Европейский банк реконструкции и развития, KU Leuven, Solvomet Group и институты ЕС.
Международные эксперты детально ознакомились с гидрометаллургическими технологиями ТМК по вольфраму, молибдену, рению, процессами переработки техногенных отходов, а также с элементами устойчивого ESG-подхода.
Потенциал Узбекистана в сфере критически важных минералов становится новым центром внимания в глобальном масштабе. ТМК, находясь в центре этого процесса, укрепляет свою позицию как надёжная, открытая и ориентированная на долгосрочное сотрудничество платформа для европейских партнёров.