TMK bosh ofisida  geotexnologiyalar, yer osti muhitini tahlil qilish va 3D modellashtirish sohasida yetakchi global kompaniya - Seequent delegatsiyasi  bilan uchrashuv bo‘lib o'tdi.
Hozirgi kunda dunyoning eng yirik 10 ta konchilik kompaniyasidan 8 tasi Seequentning modellashtirish dasturlaridan foydalanadi.  TMK ham 2025-yil iyul oyidan buyon Seequent’ning Qozog‘istondagi filiali bilan Leapfrog dasturi asosida hamkorlik qilib kelmoqda.
Mazkur dastur geologik ma’lumotlarni uch o‘lchovli muhitda modellashtirish, qatlamlar strukturasini tahlil qilish hamda resurslarni optimallashtirish uchun keng qo‘llanilmoqda.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro hamkorlikning amaliy natijalarini muhokama qilib, jarayonlarni tezlashtirish, ma’lumotlar integratsiyasini kuchaytirish va sun’iy intellekt asosida yangi modellarni joriy etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, Seequent kompaniyasi CSS jamoasi rahbari Aleksandr Frolov tomonidan kompaniyaning yangi avlod texnologik yechimlari va dasturiy yangilanishlari taqdim etildi.

Geological processes at TMK in the format of a digital ecosystem
A meeting was held at TMK's headquarters with a delegation from Seequent, a leading global company in the field of geotechnology, subsurface analysis, and 3D modeling.
Currently, 8 out of the 10 largest mining companies in the world use Seequent's modeling software.  TMK has also been collaborating with Seequent's branch in Kazakhstan under the Leapfrog program since July 2025.
This program is widely used for modeling geological data in a three-dimensional environment, analyzing the structure of layers, and optimizing resources.
During the meeting, the parties discussed the practical outcomes of their mutual cooperation and explored opportunities to accelerate processes, enhance data integration, and implement new models based on artificial intelligence.
Additionally, Alexander Frolov, Seequent's CSS team leader, presented the company's new generation of technological solutions and software updates.'