TMK bosh ofisida  geotexnologiyalar, yer osti muhitini tahlil qilish va 3D modellashtirish sohasida yetakchi global kompaniya - Seequent delegatsiyasi  bilan uchrashuv bo‘lib o'tdi.
Hozirgi kunda dunyoning eng yirik 10 ta konchilik kompaniyasidan 8 tasi Seequentning modellashtirish dasturlaridan foydalanadi.  TMK ham 2025-yil iyul oyidan buyon Seequent’ning Qozog‘istondagi filiali bilan Leapfrog dasturi asosida hamkorlik qilib kelmoqda.
Mazkur dastur geologik ma’lumotlarni uch o‘lchovli muhitda modellashtirish, qatlamlar strukturasini tahlil qilish hamda resurslarni optimallashtirish uchun keng qo‘llanilmoqda.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro hamkorlikning amaliy natijalarini muhokama qilib, jarayonlarni tezlashtirish, ma’lumotlar integratsiyasini kuchaytirish va sun’iy intellekt asosida yangi modellarni joriy etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, Seequent kompaniyasi CSS jamoasi rahbari Aleksandr Frolov tomonidan kompaniyaning yangi avlod texnologik yechimlari va dasturiy yangilanishlari taqdim etildi.

Геологические процессы в ТМК в формате цифровой экосистемы
В головном офисе ТМК состоялась встреча с делегацией Seequent — ведущей глобальной компании в области геотехнологий, анализа подземной среды и 3D-моделирования.
В настоящее время 8 из 10 крупнейших горнодобывающих компаний мира используют программное обеспечение для моделирования Seequent.  ТМК также сотрудничает с филиалом Seequent в Казахстане по программе Leapfrog с июля 2025 года.
Данная программа широко применяется для моделирования геологических данных в трехмерной среде, анализа структуры пластов и оптимизации ресурсов.
В ходе встречи стороны обсудили практические результаты взаимного сотрудничества и рассмотрели возможности ускорения процессов, усиления интеграции данных и внедрения новых моделей на основе искусственного интеллекта.
Также руководитель команды CSS компании Seequent Александр Фролов представил технологические решения и программные обновления нового поколения компании.