TMK va Xitoy o‘rtasida ilm-fan va kadrlar bo‘yicha yangi ko‘prik barpo etildi
TMK va Xitoy geofanlar universiteti (China University of Geosciences, XGU, Uxan) vakillari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ilmiy-ta’limiy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha bir qator muhim kelishuvlarga erishildi.
Jumladan, XGU bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Yashil konchilik ilg‘or muhandislik maktabi” va “1+1” modelidagi qo‘shma magistrlik dasturi asosida 10 nafar TMK magistranti birinchi yilni O‘zbekistonda, ikkinchi yilni esa Xitoyda o‘qishi belgilandi. Bitiruvchilar har ikki oliygohning diplomi bilan taqdirlanadi.
"Magistrantlarni tayyorlash TMK bilan hamkorligimizning birinchi bosqichi, keyingi bosqichlarda biz qo‘shma yozgi va qishki maktablar tashkil etish, xodimlar uchun amaliyot dasturlarini yo‘lga qo‘yishni rejalashtiryapmiz", - dedi XGU vitse-prezidenti doktor Xia Fan.
Uchtashuvda, shuningdek, TMK muhandislari va nano-analitik laboratoriya xodimlarini Xitoyga amaliyotga yuborish, zamonaviy uskunalar bilan ishlash, ilmiy-texnik malaka oshirish va tajriba almashish bo‘yicha dasturlar ishlab chiqilishi belgilandi.
Jumladan, Xitoylik talabalarning TMK tasarrufidagi Nodir metallar va qattiq qotishmalar zavodida amaliyot o‘tashi yuzasidan bildirilgan taklif ijobiy baholandi.
Tomonlar talabalar va yosh mutaxassislar uchun intensiv o‘quv kurslari o‘tkazish hamda o‘zaro talabalar almashinuvi va amaliyot dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ham kelishib oldilar.

Между TMK и Китаем возведен новый мост науки и кадров
На состоявшейся сегодня встрече представителей TMK и Китайского университета геонаук (China University of Geosciences, КУГ, Ухань) был достигнут ряд важных договоренностей по расширению научно-образовательного сотрудничества.
В частности, на основе созданной совместно с КУГ "Школы передового зеленого горного машиностроения" и совместной магистерской программы по модели "1+1" было определено, что 10 магистрантов TMK будут обучаться первый год в Узбекистане, а второй год - в Китае. Выпускники будут награждены дипломами обоих вузов.
"Подготовка магистрантов - это первый этап нашего сотрудничества с TMK, на следующих этапах мы планируем организовать совместные летние и зимние школы, запустить программы стажировок для сотрудников," - отметил вице-президент КУГ доктор Ся Фан.
На встрече также было решено отправить инженеров TMK и сотрудников нано-аналитической лаборатории на стажировку в Китай, разработать программы по работе с современным оборудованием, повышению научно-технической квалификации и обмену опытом.
В частности, положительно оценено предложение о прохождении китайскими студентами практики на заводе редких металлов и твердых сплавов, находящемся в ведении TMK.
Стороны также договорились о проведении интенсивных учебных курсов для студентов и молодых специалистов, а также об обмене студентами и программах стажировок.