O‘zbekiston va Buyuk Britaniya hamkorlida yangi bosqich: TMK va Kamborn konchilik maktabi o‘rtasida zamonaviy kadrlar tayyorlash bo‘yicha muhim kelishuvlar
O‘zbekiston va Buyuk Britaniya hamkorlida yangi bosqich: TMK va Kamborn konchilik maktabi o‘rtasida zamonaviy kadrlar tayyorlash bo‘yicha muhim kelishuvlar 02.12.2025
So‘nggi yillarda mamlakatimizda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ilgari surgan sanoat-ilm-fan-ishlab chiqarish zanjiri asosida kadrlar tayyorlash tizimi amaliyotga keng joriy etilmoqda. O‘zbekiston texnologik metallar kombinati esa ushbu yo‘nalishni o‘zining ustuvor vazifalaridan biri sifatida belgilab, zamonaviy, malakali mutaxassislar tayyorlashga alohida e’tibor qaratmoqda.
TMK vakillarining Buyuk Britaniyada dunyo konchilik, geologiya va mineral resurslar sohasidagi nufuzli ta’lim markazlaridan biri Kamborn konchilik maktabiga tashrifi ham shu maqsadga qaratilgan bo’lib, unda bir qator kelishuvlarga erishildi:
⚡️ Texnologik metallar oliy maktabida Britaniya ta’lim standartlarini joriy etish;
⚡️ “1+1” qo‘shma magistratura dasturini yo‘lga qo‘yish;
⚡️ talaba va professorlar almashinuvi, ilmiy-tadqiqot ishlarini birgalikda amalga oshirish;
⚡️mineral resurslar va texnologik metallar bo‘yicha zamonaviy laboratoriya tajribasini O‘zbekistonga transfer qilish.
Shuningdek, TMK vakillari tashrif davomida Kamborn konchilik maktabining ilg‘or laboratoriyalari, zamonaviy ta’lim infratuzilmasi, mineralogiya, gidrometallurgiya, kon injiniringi va geotexnika bo‘yicha ilg‘or uskunalar va tadqiqot maydonlari bilan tanishdi.
Ushbu tashrif Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixonasi hamda Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance ko‘magida amalga oshirildi.

New stage of cooperation between Uzbekistan and Great Britain: important agreements between TMK and the Camborne School of Mines on training modern personnel
New stage of cooperation between Uzbekistan and Great Britain: important agreements between TMK and the Camborne School of Mines on training modern personnel 02.12.2025
In recent years, the "industry-science-production" chain system for personnel training, proposed by President Shavkat Mirziyoyev, has been widely implemented in our country. The Uzbekistan Technological Metalls Complex has identified this direction as one of its priority tasks and pays special attention to training modern, qualified specialists.
The visit of TMK representatives to the Camborne School of Mines, one of the world's leading educational centers in mining, geology, and mineral resources in Great Britain, was also aimed at achieving this goal, during which several agreements were reached:
⚡️ Implementation of British educational standards at the Higher School of Technological Metals;
⚡️ Launch of the "1+1" joint master's program;
⚡️ Exchange of students and professors, joint implementation of research work;
⚡️Transfer of modern laboratory experience in mineral resources and technological metals to Uzbekistan.
Also, during the visit, TMK representatives familiarized themselves with the advanced laboratories of the Camborne School of Mines, modern educational infrastructure, cutting-edge equipment, and research facilities in mineralogy, hydrometallurgy, mining engineering, and geotechnics.
This visit was carried out with the support of the British Embassy in Tashkent and the Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance.