O‘zbekiston va Buyuk Britaniya hamkorlida yangi bosqich: TMK va Kamborn konchilik maktabi o‘rtasida zamonaviy kadrlar tayyorlash bo‘yicha muhim kelishuvlar
O‘zbekiston va Buyuk Britaniya hamkorlida yangi bosqich: TMK va Kamborn konchilik maktabi o‘rtasida zamonaviy kadrlar tayyorlash bo‘yicha muhim kelishuvlar 02.12.2025
So‘nggi yillarda mamlakatimizda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ilgari surgan sanoat-ilm-fan-ishlab chiqarish zanjiri asosida kadrlar tayyorlash tizimi amaliyotga keng joriy etilmoqda. O‘zbekiston texnologik metallar kombinati esa ushbu yo‘nalishni o‘zining ustuvor vazifalaridan biri sifatida belgilab, zamonaviy, malakali mutaxassislar tayyorlashga alohida e’tibor qaratmoqda.
TMK vakillarining Buyuk Britaniyada dunyo konchilik, geologiya va mineral resurslar sohasidagi nufuzli ta’lim markazlaridan biri Kamborn konchilik maktabiga tashrifi ham shu maqsadga qaratilgan bo’lib, unda bir qator kelishuvlarga erishildi:
⚡️ Texnologik metallar oliy maktabida Britaniya ta’lim standartlarini joriy etish;
⚡️ “1+1” qo‘shma magistratura dasturini yo‘lga qo‘yish;
⚡️ talaba va professorlar almashinuvi, ilmiy-tadqiqot ishlarini birgalikda amalga oshirish;
⚡️mineral resurslar va texnologik metallar bo‘yicha zamonaviy laboratoriya tajribasini O‘zbekistonga transfer qilish.
Shuningdek, TMK vakillari tashrif davomida Kamborn konchilik maktabining ilg‘or laboratoriyalari, zamonaviy ta’lim infratuzilmasi, mineralogiya, gidrometallurgiya, kon injiniringi va geotexnika bo‘yicha ilg‘or uskunalar va tadqiqot maydonlari bilan tanishdi.
Ushbu tashrif Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixonasi hamda Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance ko‘magida amalga oshirildi.

Новый этап сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией: важные соглашения между ТМК и Камборнской горной школой по подготовке современных кадров
Новый этап сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией: важные соглашения между ТМК и Камборнской горной школой по подготовке современных кадров 02.12.2025
В последние годы в нашей стране широко внедряется система подготовки кадров на основе цепочки "промышленность-наука-производство," выдвинутая Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Узбекский комбинат технологических металлов определил это направление в качестве одной из своих приоритетных задач и уделяет особое внимание подготовке современных, квалифицированных специалистов.
Визит представителей ТМК в Камборнскую горную школу, один из ведущих мировых образовательных центров в области горного дела, геологии и минеральных ресурсов в Великобритании, также был направлен на достижение этой цели, в ходе которого был достигнут ряд соглашений:
⚡️ Внедрение британских образовательных стандартов в Высшей школе технологических металлов;
⚡️ Запуск совместной программы магистратуры "1+1";
⚡️ обмен студентами и профессорами, совместная реализация научно-исследовательских работ;
⚡️трансфер современного лабораторного опыта по минеральным ресурсам и технологическим металлам в Узбекистан.
Также в ходе визита представители ТМК ознакомились с передовыми лабораториями Камборнской горной школы, современной образовательной инфраструктурой, передовым оборудованием и исследовательскими площадками по минералогии, гидрометаллургии, горному инжинирингу и геотехнике.
Этот визит был осуществлен при поддержке Посольства Великобритании в Ташкенте и Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance.