Forumning asosiy mavzusi — Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi barqaror hamkorlikni mustahkamlash, iqtisodiy va resurs xavfsizligini ta’minlash, xususan kritik xomashyo (Critical Raw Materials, CRM) bo‘yicha yangi yechimlarni ishlab chiqish edi.
Han Ilhan o‘z taqdimotida O‘zbekistonning bu boradagi o‘ziga xos ustunliklarini namoyish etdi. Xususan, u TMKning “kon – metall – bozor” integratsiyalangan modelini taklif qilib, upstream, midstream va downstream bosqichlarini yagona zanjirda birlashtirgan tizim sifatida tanishtirdi.
Forumda ilgari surilgan asosiy g‘oya — muloqotni amaliy natijaga aylantirish. Ya’ni, mintaqaviy ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, midstream qayta ishlash salohiyatini oshirish, hamkorlikdagi R&D va ta’lim dasturlarini rivojlantirish orqali Markaziy Osiyoda yangi ish o‘rinlari va barqaror iqtisodiy o‘sish poydevorini yaratishdir.
TMK ochiq muloqot va amaliy hamkorlik orqali xalqaro sheriklar bilan birgalikda innovatsiyalarni rivojlantirish, mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash va Markaziy Osiyo uchun barqaror kelajak yaratish yo‘lida ishlashga tayyor.

От диалога к результату: TMK принял участие в форуме «U.S.–Central Asia Think Tank Forum»
Советник председателя правления Узбекского технологического металлургического комбината (TMK), международный эксперт Хан Илхан принял участие в первом в Ташкенте региональном форуме аналитических центров «U.S.–Central Asia Think Tank Forum».
Основной темой форума стало укрепление устойчивого сотрудничества между странами Центральной Азии и США, обеспечение экономической и ресурсной безопасности, а также выработка новых решений в сфере критического минерального сырья (Critical Raw Materials, CRM).
В своём выступлении Хан Илхан подчеркнул уникальные преимущества Узбекистана в данной области. Он представил интегрированную модель TMK — «рудник – металл – рынок», объединяющую upstream, midstream и downstream этапы в единую цепочку создания стоимости.
Главная идея, прозвучавшая на форуме, заключалась в необходимости перевести диалог в практическую плоскость: расширить региональные производственные мощности, повысить потенциал переработки (midstream), а также развивать совместные исследовательские и образовательные программы для создания новых рабочих мест и устойчивого экономического роста в Центральной Азии.
TMK готов продолжать открытый диалог и практическое сотрудничество с международными партнёрами для развития инноваций, укрепления региональной устойчивости и формирования устойчивого будущего Центральной Азии.