Tarixiy shartnoma imzolandi: Bryusselda TMK hamda KU Leuven o‘rtasida rasman hamkorlik boshlandi
Tarixiy shartnoma imzolandi: Bryusselda TMK hamda KU Leuven o‘rtasida rasman hamkorlik boshlandi 20.11.2025
Bryusselda bo‘lib o‘tayotgan Yevropa Ittifoqining Critical Raw Materials Week 2025 haftaligi doirasida, Yevropa Komissiyasi tomonidan “O‘zbekistonda kritik xomashyo bo‘yicha investitsiya imkoniyatlari” nomli yuqori darajadagi maxsus sessiya o‘tkazildi.
Sessiyada TMK vakillari O‘zbekistonning kon sanoati, qayta ishlash salohiyati va sohadagi mavjud imkoniyatlar haqida keng qamrovli taqdimotlar o‘tkazdi.
Xususan, TMK Boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan O‘zbekistonda kritik minerallar bo‘yicha investitsiya imkoniyatlari haqida, TMK Boshqaruv raisining o‘rinbosari Amir Abidov esa TMKning amaldagi va istiqbolli yirik sanoat loyihalari bo'yicha chiqish qildilar.
Sessiyaning asosiy voqeasi — TMK va gidrometallurgiya bo‘yicha dunyoda 1-o'rinda turadigan ilmiy markaz KU Leuven Solvomet Group o‘rtasida tarixiy shartnoma imzolangani bo'ldi. Mazkur hamkorlik orqali TMKda reniy metall tuzlarini ishlab chiqarishni ko’paytirish hamda qo’shimcha nodir va kamyob yer elementlarini (kritik minerallarni) ajratib olish bo‘yicha eng zamonaviy gidrometallurgiya yechimlari joriy etiladi.
TMK endilikda KU Leuven Solvomet Group bilan hamkorlikda mamlakatimiz sanoati uchun Yevropa ilm-faniga tizimli integratsiyani boshlab bermoqda.
Mazkur hamkorlik orqali TMK Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning kelajakka qaratilgan “ta’lim, ilm-fan va sanoat” zanjirini yaratish bo'yicha tashabbuslarini amaliyotga faol tatbiq etmoqda.
Raw Materials Week 2025 haftaligi hamda unda erishilgan tarixiy natijalar orqali TMK O‘zbekistonning Yevropa sanoati uchun barqaror, ishonchli va uzoq muddatli hamkor ekanini yana bir bor namoyish qildi.
Ma'lumot uchun, KU Leuven - Yevropaning eng qadimiy va nufuzli universitetlaridan biri bo‘lib, 1425-yilda tashkil etilgan. Bugungi kunda u dunyoning eng kuchli ilmiy muassasalari qatoriga kiradi. KU Leuvenning Solvomet Group laboratoriyasi esa gidrometallurgiya bo‘yicha global miqyosda №1 ilmiy markaz sifatida tan olingan bo‘lib, sanoat uchun innovatsion texnologiyalar ishlab chiqishda yetakchi hisoblanadi.

Historic agreement signed: Official cooperation between TMK and KU Leuven launched in Brussels
Historic agreement signed: Official cooperation between TMK and KU Leuven launched in Brussels 20.11.2025
As part of the European Union's Critical Raw Materials Week 2025 held in Brussels, the European Commission organized a high-level special session titled “Investment Opportunities for Critical Raw Materials in Uzbekistan.”
During the session, TMK representatives delivered comprehensive presentations on Uzbekistan’s mining sector, processing capabilities, and emerging opportunities in the industry.
Han Ilhan, Advisor to the Chairman of the Management Board of TMK, spoke about investment prospects for critical minerals in Uzbekistan. Amir Abidov, Deputy Chairman of the Management Board of TMK, presented TMK’s current and future large-scale industrial projects.
The key highlight of the session was the signing of a historic cooperation agreement between TMK and KU Leuven’s Solvomet Group, the world’s leading hydrometallurgy research center. Within this partnership, TMK will implement advanced hydrometallurgical solutions to expand the production of rhenium metal salts and extract additional rare and rare-earth elements (critical minerals).
Through this cooperation, TMK is launching the systematic integration of European scientific expertise into Uzbekistan’s industrial sector.
This partnership also aligns with President Shavkat Mirziyoyev’s strategic initiative to establish a future-oriented chain linking education, science, and industry.
By participating in Raw Materials Week 2025 and achieving these milestone results, TMK has once again demonstrated that Uzbekistan is a stable, reliable, and long-term partner for European industry.
For reference: KU Leuven is one of Europe’s oldest and most prestigious universities, founded in 1425. Today it is ranked among the world’s leading scientific institutions. The Solvomet Group laboratory at KU Leuven is recognized as the global No. 1 scientific center in hydrometallurgy and a frontrunner in developing innovative industrial technologies.