Tarixiy shartnoma imzolandi: Bryusselda TMK hamda KU Leuven o‘rtasida rasman hamkorlik boshlandi
Tarixiy shartnoma imzolandi: Bryusselda TMK hamda KU Leuven o‘rtasida rasman hamkorlik boshlandi 20.11.2025
Bryusselda bo‘lib o‘tayotgan Yevropa Ittifoqining Critical Raw Materials Week 2025 haftaligi doirasida, Yevropa Komissiyasi tomonidan “O‘zbekistonda kritik xomashyo bo‘yicha investitsiya imkoniyatlari” nomli yuqori darajadagi maxsus sessiya o‘tkazildi.
Sessiyada TMK vakillari O‘zbekistonning kon sanoati, qayta ishlash salohiyati va sohadagi mavjud imkoniyatlar haqida keng qamrovli taqdimotlar o‘tkazdi.
Xususan, TMK Boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan O‘zbekistonda kritik minerallar bo‘yicha investitsiya imkoniyatlari haqida, TMK Boshqaruv raisining o‘rinbosari Amir Abidov esa TMKning amaldagi va istiqbolli yirik sanoat loyihalari bo'yicha chiqish qildilar.
Sessiyaning asosiy voqeasi — TMK va gidrometallurgiya bo‘yicha dunyoda 1-o'rinda turadigan ilmiy markaz KU Leuven Solvomet Group o‘rtasida tarixiy shartnoma imzolangani bo'ldi. Mazkur hamkorlik orqali TMKda reniy metall tuzlarini ishlab chiqarishni ko’paytirish hamda qo’shimcha nodir va kamyob yer elementlarini (kritik minerallarni) ajratib olish bo‘yicha eng zamonaviy gidrometallurgiya yechimlari joriy etiladi.
TMK endilikda KU Leuven Solvomet Group bilan hamkorlikda mamlakatimiz sanoati uchun Yevropa ilm-faniga tizimli integratsiyani boshlab bermoqda.
Mazkur hamkorlik orqali TMK Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning kelajakka qaratilgan “ta’lim, ilm-fan va sanoat” zanjirini yaratish bo'yicha tashabbuslarini amaliyotga faol tatbiq etmoqda.
Raw Materials Week 2025 haftaligi hamda unda erishilgan tarixiy natijalar orqali TMK O‘zbekistonning Yevropa sanoati uchun barqaror, ishonchli va uzoq muddatli hamkor ekanini yana bir bor namoyish qildi.
Ma'lumot uchun, KU Leuven - Yevropaning eng qadimiy va nufuzli universitetlaridan biri bo‘lib, 1425-yilda tashkil etilgan. Bugungi kunda u dunyoning eng kuchli ilmiy muassasalari qatoriga kiradi. KU Leuvenning Solvomet Group laboratoriyasi esa gidrometallurgiya bo‘yicha global miqyosda №1 ilmiy markaz sifatida tan olingan bo‘lib, sanoat uchun innovatsion texnologiyalar ishlab chiqishda yetakchi hisoblanadi.

Подписано историческое соглашение: В Брюсселе запущено официальное сотрудничество между ТМК и KU Leuven
Подписано историческое соглашение: В Брюсселе запущено официальное сотрудничество между ТМК и KU Leuven 20.11.2025
В рамках Недели критического сырья Европейского союза 2025 года, проходившей в Брюсселе, Европейская комиссия организовала специальную сессию высокого уровня под названием "Инвестиционные возможности для критического сырья в Узбекистане."
В ходе сессии представители ТМК выступили с подробными презентациями о горнодобывающем секторе Узбекистана, возможностях переработки и новых перспективах в отрасли.
Советник председателя правления ТМК Хан Ильхан рассказал об инвестиционных перспективах критически важных полезных ископаемых в Узбекистане. Заместитель председателя правления ТМК Амир Абидов представил текущие и будущие крупномасштабные промышленные проекты ТМК.
Ключевым моментом сессии стало подписание исторического соглашения о сотрудничестве между ТМК и группой Solvomet из KU Leuven, ведущим мировым исследовательским центром в области гидрометаллургии. В рамках этого партнерства ТМК внедрит передовые гидрометаллургические решения для расширения производства солей рения и извлечения дополнительных редких и редкоземельных элементов (критических полезных ископаемых).
Благодаря этому сотрудничеству ТМК начинает системную интеграцию европейского научного опыта в промышленный сектор Узбекистана.
Это партнерство также соответствует стратегической инициативе Президента Шавката Мирзиёева по созданию ориентированной на будущее цепочки, связывающей образование, науку и промышленность.
Участвуя в Неделе сырья 2025 года и достигая этих значимых результатов, ТМК в очередной раз продемонстрировала, что Узбекистан является стабильным, надежным и долгосрочным партнером для европейской промышленности.
Для справки: KU Leuven - один из старейших и самых престижных университетов Европы, основанный в 1425 году. Сегодня он входит в число ведущих научных учреждений мира. Лаборатория Solvomet Group в KU Leuven признана мировым научным центром No1 в области гидрометаллургии и лидером в разработке инновационных промышленных технологий.