TMKning Sariko‘l loyihasi – O‘zbekiston volfram sanoatida yangi bosqich
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) bugun volfram qiymat zanjirining upstream, midstream va downstream kabi barcha bosqichlarni qamrab olgan integratsiyalashgan sanoat modelini shakllantirmoqda. Mazkur yondashuv O‘zbekistonni global volfram bozorida ishonchli, uzoq muddatli va texnologiya jihatdan barqaror hamkor sifatida pozitsiyalashga qaratilgan.
Upstream yo‘nalishining asosiy tarkibiy qismi sanalgan Sariko‘l volfram koni Samarqand viloyatining Nurobod tumanida joylashgan bo‘lib, loyiha O‘zbekiston Respublikasi Geologiya va tog‘-kon sanoati vazirligi ko‘magida amalga oshirilmoqda. Loyihaning muhandislik va texnologiya bloklari Avstraliyaning xalqaro darajada tan olingan, ko‘p yillik sanoat tajribasiga ega yetakchi kompaniyalari AMC Consulting Pty Ltd. va NewPro Consulting and Engineering Services Pty Ltd. tomonidan ishlab chiqilmoqda.
Loyihaning yana bir muhim yo‘nalishi - ESG (Environmental, Social, Governance) standartlarining to‘liq integratsiyasi. Ayni paytda loyiha doirasida ESG-tashabbuslar ishlab chiqilmoqda. ESG yondashuvi faqat ekologiyani muhofaza qilish bilan cheklanmay, balki keng qamrovli barqarorlik standartlarini joriy etishni nazarda tutadi. Shuningdek, kondagi ishlar ochiq va yerosti usullarida olib boriladi. Bu usul xavfsizlikni ta’minlaydi va iqtisodiy jihatdan ham foydali hisoblanadi.
Sariko‘l loyihasi doirasida barpo etilayotgan qayta ishlash majmuasi yiliga 1 million tonna rudani qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi va jahon standartlariga to‘liq mos tarzda faoliyat yuritadi. Ushbu quvvatlar asosida xalqaro sifat talablariga javob beradigan 65 foizli volfram konsentrati ishlab chiqariladi. Loyihaning yillik mahsulot hajmi 4 ming tonna etib belgilangan. Istiqbolli maydonlar va geologik zaxiralarni inobatga olgan holda konning umumiy ishlash muddati 20-yilgacha baholanmoqda.
Bu yerda nafaqat mineral qazib olinadi, balki mahalliy aholi uchun yangi ish o‘rinlari, infratuzilma va ijtimoiy barqaror muhit yaratiladi. Loyiha doirasida 400 nafardan ortiq mutaxassis va mahalliy aholi vakillari barqaror ish o‘rni bilan ta’minlanishi ko‘zda tutilgan.
Sariko‘l loyihasi orqali TMK nafaqat mineral resurslarni o‘zlashtirmoqda, balki inson kapitaliga, barqaror rivojlanishga va texnologik modernizatsiyaga yo‘naltirilgan yangi sanoat ekotizimini barpo etmoqda. Bu esa O‘zbekistonning global kritik minerallar xaritasidagi rolini yanada kuchaytirishi, shubhasiz.

Проект ТМК «Сарикуль» — новый этап в развитии вольфрамовой промышленности Узбекистана
Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) формирует интегрированную промышленную модель, охватывающую весь цикл создания стоимости вольфрама — upstream, midstream и downstream. Такой подход укрепляет позиционирование Узбекистана как надёжного, долгосрочного и технологически устойчивого партнёра на глобальном рынке критических минералов.
Ключевым элементом направления upstream является Сарикульское вольфрамовое месторождение, расположенное в Нурабадском районе Самаркандской области. Реализация проекта осуществляется при содействии Министерства геологии и горнодобывающей промышленности Республики Узбекистан. Инженерно-технологические решения разрабатываются ведущими австралийскими компаниями AMC Consulting Pty Ltd. и NewPro Consulting and Engineering Services Pty Ltd., обладающими международным опытом и высокой профессиональной репутацией.
Важной частью проекта является интеграция ESG-подходов (Environmental, Social, Governance). Ведётся разработка комплексных ESG-инициатив, ориентированных не только на экологическую безопасность, но и на устойчивое развитие региона, ответственное управление ресурсами и социальную поддержку местных сообществ. Добыча планируется как открытым, так и подземным способами, что обеспечивает технологическую гибкость, безопасность производства и экономическую эффективность.
В рамках проекта строится перерабатывающий комплекс мощностью 1 млн тонн руды в год, соответствующий международным операционным и экологическим стандартам. На базе комплекса будет производиться 65-процентный вольфрамовый концентрат, отвечающий мировым требованиям качества. Прогнозируемый годовой объём готовой продукции составляет 4 тыс. тонн, а общий срок эксплуатации месторождения оценивается до 20 лет.
Проект создаёт новые рабочие места, модернизирует местную инфраструктуру и способствует формированию устойчивой социально-экономической среды. В рамках реализации будут трудоустроены более 400 специалистов, включая жителей близлежащих населённых пунктов.
Проект «Сарикуль» позволяет ТМК не только эффективно осваивать минеральные ресурсы, но и формировать новую промышленную экосистему, основанную на человеческом капитале, устойчивом развитии и технологическом обновлении. Это значительно усилит роль Узбекистана на глобальной карте критически важных минералов и укрепит его позиции в международной металлургической отрасли.