"Kelajak metallari texnoparki" IASP xaritasida!
⚡️ TMK tashabbusi bilan tashkil etilgan “Kelajak metallari texnoparki” nufuzli xalqaro tashkilot — Fan va innovatsiya hududlari hamda texnoparklarning Xalqaro Assotsiatsiyasi (IASP) a’zoligiga qabul qilindi.
IASP bugungi kunda 75 dan ortiq mamlakatdan 350+ ilmiy-tadqiqot markazlari va texnoparklarni birlashtirgan dunyodagi eng yirik innovatsiya tarmog‘i bo‘lib, ilm-fan, R&D va ilg‘or texnologiyalarni real sanoat yechimlariga aylantiradi hamda xalqaro bozorga olib chiqishga xizmat qiladi.
“Kelajak metallari texnoparki” yuqori texnologiyali ishlab chiqarishni rivojlantirish hamda O‘zbekistonning kritik minerallar salohiyatini kengaytirishga xizmat qiladi. Mazkur loyiha 150 gektar maydonni qamrab olib, 18 mingdan ortiq ish o‘rni yaratishni hamda salmoqli xalqaro investitsiyalarni jalb etishni maqsad qilgan.
"Kelajak metallari texnoparki"ning IASP a’zoligiga qabul qilinishi TMK uchun yana bir yangi bosqichni anglatadi.
Bu orqali mamlakatimiz global R&D va innovatsiya ekotizimiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulanadi, kritik minerallar, materialshunoslik, nano va “yashil” texnologiyalar bo‘yicha ilg‘or tajribalar jalb etiladi, xalqaro grantlar, qo‘shma ilmiy-loyihalar va texnologiya transferi imkoniyatlariga ega bo‘ladi.

"Технопарк металлов будущего" на карте IASP!
⚡️ "Технопарк металлов будущего," созданный по инициативе ТМК, был принят в члены престижной международной организации - Международной ассоциации научно-инновационных зон и технопарков (IASP).
На сегодняшний день IASP является крупнейшей в мире инновационной сетью, объединяющей более 350 научно-исследовательских центров и технопарков из более чем 75 стран. Она преобразует науку, НИОКР и передовые технологии в реальные промышленные решения и способствует их выводу на международный рынок.
"Технопарк металлов будущего" будет способствовать развитию высокотехнологичного производства и расширению потенциала критически важных минералов Узбекистана. Проект, охватывающий территорию в 150 гектаров, нацелен на создание более 18 тысяч рабочих мест и привлечение значительных международных инвестиций.
Принятие "Технопарка металлов будущего" в члены IASP означает новый этап для ТМК.
Это позволит нашей стране напрямую подключиться к глобальной экосистеме НИОКР и инноваций, привлечь передовой опыт в области критически важных минералов, материаловедения, нано- и "зеленых" технологий, получить доступ к международным грантам, совместным научным проектам и возможностям трансфера технологий.