TMK va Osiyo taraqqiyot banki: kelajak loyihalari uchun yangi hamkorlik
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati bosh ofisida Osiyo taraqqiyot bankining Iqlim o‘zgarishi va barqaror rivojlanish bo‘yicha maxsus maslahatchisi Edimon Ginting boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda tomonlar sanoat uchun muhim minerallar yo‘nalishida mintaqaviy, shuningdek o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash hamda kelgusi qadamlar yuzasidan fikr almashdilar.
Bank vakillari TMK loyihalari portfeli uchun mavjud texnik va moliyaviy yordam imkoniyatlari, shuningdek, yangi moliyalashtirish vositalari haqida taqdimot qildi. O‘z navbatida, TMK vakillari kombinatning missiyasi va strategik qarashlari, joriy faoliyati hamda ustuvor loyihalari bo‘yicha ma’lumot taqdim etdilar.
Edimon Ginting Osiyo taraqqiyot bankining TMK loyihalarini moliyalashtirish hamda R&D yo‘nalishida texnik yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar kelgusida barqaror rivojlanish va sanoat innovatsiyalari yo‘lida qo‘shma qadamlarga kelishib oldilar.

ТМК и Азиатский банк развития: Новое сотрудничество на пути к устойчивому развитию
В головном офисе Узбекского комбината технологических металлов состоялась встреча с делегацией Азиатского банка развития во главе со специальным советником по изменению климата и устойчивому развитию Эдимоном Гинтингом.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями об укреплении регионального взаимодействия и расширении сотрудничества в сфере стратегически важных для промышленности минералов, а также обсудили дальнейшие совместные шаги.
Представители банка представили доступные инструменты технической и финансовой поддержки для портфеля проектов ТМК, включая новые механизмы финансирования. В свою очередь, руководство ТМК подробно ознакомило гостей с миссией и стратегическими целями комбината, текущей деятельностью и приоритетными направлениями развития.
Эдимон Гинтинг подчеркнул готовность Азиатского банка развития поддерживать проекты ТМК, в том числе через финансирование и оказание технической помощи в сфере научных исследований и разработок.
По итогам встречи стороны подтвердили намерение продолжать совместные усилия на пути к устойчивому развитию, промышленным инновациям и укреплению международного партнёрства.