TMK bosh ofisida Finlyandiya Geologiya xizmati (GTK) delegatsiyasi bilan oʻzaro hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuvda GTK bosh direktori Kimmo Tiilikainen, TMK rahbariyati hamda Oʻzbekiston Geologiya fanlari universiteti prorektori O. Qodirovlar ishtirok etdi.
GTK vakillari Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasida imzolangan kritik metallar sohasidagi strategik hamkorlik memorandumi doirasida mamlakatimizda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga katta qiziqish bildirdi.
Shuningdek, GTK qoshidagi Mintec laboratoriyasi taqdimot qilinidi. Laboratoriya qoshida laboratoriya hamda ruda va texnogen chiqindidan minerallar ajratishni kuzatish, o‘rganish, sinovlar o‘tkazish imkonini beruvchi pilot uskuna qurilayotgani bildirildi. Mazkur pilot uskuna Finlyandiyaning METSO kompaniyasi  uskunalari asosida loyihalashtirilgani va tashkil etilayotgani aytib o‘tildi.
Mintec laboratoriyasining geomaterial tadqiqotlari, izotop geoximiya, mineralogiya va geometallurgiya tadqiqotlari, laboratoriya sinovlarini o‘tkazish, METSO kompaniyasi bilan hamkorlikda ruda va texnogen chiqindidan minerallar ajratishni simulyasiya qilish, o‘rganish, sinovlar o‘tkazish imkonini beruvchi maxsus pilot uskunalar qurish xizmatlari taklif etildi.
Ma’lumot uchun, GTK — Yevropa Ittifoqi, OECD, UNESCO va boshqa xalqaro ilmiy tashkilotlarning faol hamkori bo‘lib, EuroGeoSurveys va EGDI tarmoqlarining yetakchi a’zosi sifatida geologik tadqiqotlar, mineral resurslar va barqaror konchilik sohalarida keng tajribaga ega.

TMK и Геологическая служба Финляндии: обсуждены перспективы сотрудничества
В главном офисе TMK состоялась встреча с делегацией Геологической службы Финляндии (GTK), в ходе которой были обсуждены перспективы взаимного сотрудничества.
Во встрече приняли участие генеральный директор GTK Киммо Тииликайнен, руководство TMK, а также проректор Университета геологических наук Узбекистана О. Кодиров.
Представители GTK выразили высокий интерес к реализации совместных проектов в рамках Меморандума о стратегическом партнёрстве между Европейским союзом и Узбекистаном в сфере критических металлов.
В ходе встречи была представлена презентация лаборатории Mintec, действующей при GTK. Сообщалось, что при лаборатории создаётся пилотная установка для проведения наблюдений, исследований и испытаний по извлечению минералов из руды и техногенных отходов. Установка проектируется и создаётся на основе оборудования финской компании METSO.
Лаборатория Mintec предлагает услуги в области изучения геоматериалов, изотопной геохимии, минералогии и геометаллургии, проведения лабораторных испытаний, а также проектирования специальных пилотных установок совместно с компанией METSO для моделирования и испытаний процессов извлечения минералов из руды и техногенных отходов.
Для справки: GTK является активным партнёром Европейского союза, ОЭСР, ЮНЕСКО и других международных научных организаций, а также ведущим членом сетей EuroGeoSurveys и EGDI. Служба обладает значительным опытом в области геологических исследований, минеральных ресурсов и устойчивого недропользования.