TMK gidrometallurgiya bo‘yicha dunyoning 1-o‘rindagi universiteti bilan hamkorlik boshladi
TMK gidrometallurgiya bo‘yicha dunyoning 1-o‘rindagi universiteti bilan hamkorlik boshladi 23.10.2025
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning kelajakka qaratilgan “ta’lim, ilm-fan va sanoat” zanjirini yaratish, dunyoning eng nufuzli 50 universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish tashabbusi bugun yangi bosqichga ko‘tarildi.
Bryussel shahrida TMK vakillari dunyoning gidrometallurgiya bo‘yicha yetakchi ilmiy markazi Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven) rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi.
TMK va KU Leuven o‘rtasida barqaror metallurgiya, kritik minerallar gidrometallurgiyasi texnologiyalarini rivojlantirish sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasidagi muhokama qilindi.
TMK va KU Leuven bilan hamkorlikda yo‘lga qo‘yiladigan sanoat doktoranturasi (Industrial PhD) dasturi orqali esa o‘zbekistonlik tadqiqotchilar KU Leuven va Solvomet laboratoriyalarida ilmiy amaliyot o‘tash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Tashrif davomida TMK vakillari  KU Leuven huzuridagi yashil gidrometallurgiya bo‘yicha dunyoda birinchi o‘rinda turuvchi ilmiy markaz sifatida tan olingan Solvomet Group laboratoriyalari va ilmiy infratuzilmasi bilan tanishdi.
Bu yerda kritik metallarni ajratish bo‘yicha dunyodagi eng ilg‘or jarayonlar amaliy sinovdan o‘tkaziladi va yashil texnologiyalar yaratiladi.
Bugungi kunda Solvomet Group Rio Tinto, Aurubis, Shell, Toyota kabi global sanoat gigantlari hamda Yevropa Komissiyasi, EIT RawMaterials, ERMA kabi tashkilotlar bilan bevosita ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Solvomet Group rahbari Professor Koen Binnemansning gidrometallurgiya bo’yicha nashr etilgan maqolalari dunyoda eng ko’p indeksatsiyalangan.
Shuningdek, uchrashuvda SIM² KU Leuven direktori Professor Peter Tom Jones bu hamkorlik Yevropa va O‘zbekiston o‘rtasidagi barqaror resurs hamkorligi modelini yaratishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Solvomet Group rahbari va gidrometallurgiya texnologiyalari bo‘yicha jahon tan olgan ekspert Professor Koen Binnemans esa Solvomet Groupning ilmiy salohiyatini O‘zbekistonda gidrometallurgiya sohasidagi innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirishga tayyorligini bildirdi.
Ma’lumot uchun, 1425-yilda asos solingan KU Leuven bugungi kunda dunyonng top 50 universitetlar ro‘yxatida 27-o‘rinda turadi. Aynan gidrometallurgiya yo‘nalishida esa  1-o‘rinni egallaydi. Butun dunyo bo‘ylab 700 dan ortiq sanoat va akademik hamkor bilan faol ilmiy aloqalarga ega.

TMK Launches Partnership with the World’s No.1 University in Hydrometallurgy
President Shavkat Mirziyoyev’s forward-looking initiative to establish a “education–science–industry” chain and build partnerships with the world’s top 50 universities has reached a new milestone today.
In Brussels, representatives of TMK held a meeting with the leadership of Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven) — the world’s leading scientific and research center in hydrometallurgy.
During the meeting, both parties discussed the establishment of cooperation in the fields of sustainable metallurgy and hydrometallurgical technologies for critical minerals.
As part of this collaboration, an Industrial PhD program will be launched jointly by TMK and KU Leuven, enabling Uzbek researchers to undertake academic and practical training at KU Leuven and its world-renowned Solvomet laboratories.
During the visit, the TMK delegation was introduced to Solvomet Group’s scientific infrastructure and laboratories, recognized as the world’s top research center in green hydrometallurgy under KU Leuven.
Here, the world’s most advanced processes for critical metal separation and green technology development are being tested and implemented.
Today, Solvomet Group maintains direct scientific partnerships with global industry giants such as Rio Tinto, Aurubis, Shell, and Toyota, as well as with major European organizations including the European Commission, EIT RawMaterials, and ERMA.
The head of Solvomet Group, Professor Koen Binnemans, is one of the most widely cited scientists globally in the field of hydrometallurgy.
During the meeting, Professor Peter Tom Jones, Director of SIM² KU Leuven, emphasized that this collaboration would serve as a model for sustainable resource cooperation between Europe and Uzbekistan.
Meanwhile, Professor Koen Binnemans, head of Solvomet Group and a globally recognized expert in hydrometallurgical technologies, expressed readiness to leverage the Group’s scientific potential to support innovative hydrometallurgical projects in Uzbekistan.
For reference, KU Leuven, founded in 1425, currently ranks 27th among the world’s top 50 universities and holds the No.1 position globally in hydrometallurgy. The university maintains active scientific cooperation with over 700 industrial and academic partners worldwide.