TMK Yaponiya bilan molibden bo'yicha xalqaro hamkorlikni boshlaydi
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati bosh ofisida Yaponiyaning nufuzli savdo-investitsiya kompaniyasi “Mitsui & Co.” vakillari bilan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda tomonlar o‘zaro taqdimotlar o'tkazib, faoliyat yo‘nalishlari va yirik loyihalari bilan tanishtirdilar. Istiqbolli hamkorlik yo'nalishlari muhokama qilindi.
Muzokaralar natijasida TMK hamda “Mitsui & Co.” birgalikda molibden mahsulotlarini yapon va Yevropa bozorlariga yetkazib berish hamda tolling xizmatlarini yo’lga qo’yish bo’yicha dastlabgi kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun, 1947-yilda tashkil etilgan "Mitsui & Co." Yaponiyaning eng yirik sanoat va moliyaviy guruhlaridan biri bo'lib, dunyo bo‘ylab - Shimoliy va Janubiy Amerika, Yevropa, MDH, Osiyo, Afrika, Okeaniya va Yaqin Sharqda faoliyat yuritadi.
Bu hamkorlik xalqaro tajriba va ilg‘or yondashuvlarni milliy sanoatimizga olib kirish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bilan birga, O‘zbekistonning global kritik minerallar bozorida ishonchli hamkor sifatidagi o'rnini yanada mustahkamlaydi.

TMK initiates international cooperation with Japan on molybdenum
An important meeting took place at the headquarters of the Uzbek Technological Metals Complex with representatives of the prestigious trading and investment company Mitsui & Co.
During the negotiations, the parties gave mutual presentations, familiarized each other with their areas of activity and key projects, and discussed promising formats for cooperation.
As a result of the meeting, TMK and Mitsui & Co. reached a preliminary agreement on joint supplies of molybdenum products to Japanese and European markets, as well as on establishing tolling services.
For reference: Mitsui & Co., founded in 1947, is one of the largest industrial and financial groups in Japan, operating on all continents - North and South America, Europe, CIS countries, Asia, Africa, Oceania, and the Middle East.
The new cooperation will allow for the introduction of international experience and advanced approaches into the national industry, expand the production of high value-added products, and further strengthen Uzbekistan's position as a reliable partner in the global market for critically important minerals.