TMK Yaponiya bilan molibden bo'yicha xalqaro hamkorlikni boshlaydi
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati bosh ofisida Yaponiyaning nufuzli savdo-investitsiya kompaniyasi “Mitsui & Co.” vakillari bilan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda tomonlar o‘zaro taqdimotlar o'tkazib, faoliyat yo‘nalishlari va yirik loyihalari bilan tanishtirdilar. Istiqbolli hamkorlik yo'nalishlari muhokama qilindi.
Muzokaralar natijasida TMK hamda “Mitsui & Co.” birgalikda molibden mahsulotlarini yapon va Yevropa bozorlariga yetkazib berish hamda tolling xizmatlarini yo’lga qo’yish bo’yicha dastlabgi kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun, 1947-yilda tashkil etilgan "Mitsui & Co." Yaponiyaning eng yirik sanoat va moliyaviy guruhlaridan biri bo'lib, dunyo bo‘ylab - Shimoliy va Janubiy Amerika, Yevropa, MDH, Osiyo, Afrika, Okeaniya va Yaqin Sharqda faoliyat yuritadi.
Bu hamkorlik xalqaro tajriba va ilg‘or yondashuvlarni milliy sanoatimizga olib kirish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bilan birga, O‘zbekistonning global kritik minerallar bozorida ishonchli hamkor sifatidagi o'rnini yanada mustahkamlaydi.

ТМК начинает международное сотрудничество с Японией по молибдену
В главном офисе Узбекского комбината технологических металлов состоялась важная встреча с представителями престижной торгово-инвестиционной компании Mitsui & Co.
В ходе переговоров стороны представили взаимные презентации, ознакомили друг друга с направлениями деятельности и ключевыми проектами, а также обсудили перспективные форматы сотрудничества.
По итогам встречи ТМК и Mitsui & Co. достигли предварительной договорённости о совместных поставках молибденовой продукции на японский и европейский рынки, а также о налаживании толлинговых услуг.
Для справки: Mitsui & Co., основанная в 1947 году, является одной из крупнейших промышленных и финансовых групп Японии, ведущей деятельность на всех континентах — в Северной и Южной Америке, Европе, странах СНГ, Азии, Африке, Океании и на Ближнем Востоке.
Новое сотрудничество позволит внедрить международный опыт и передовые подходы в национальную промышленность, расширить производство продукции с высокой добавленной стоимостью и ещё больше укрепить позиции Узбекистана как надёжного партнёра на глобальном рынке критически важных полезных ископаемых.