Saudiya Arabistonining Ar-Riyod shahrida bo‘lib o‘tgan Future Minerals Forum 2026'da O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK)   malakatimizning kritik minerallar bo‘yicha salohiyatini xalqaro auditoriyaga taqdim etdi.
TMK ishtirokida “Markaziy Osiyo — kritik minerallar: geologik haqiqatdan global qo‘shma rivojlantirish modellari sari” mavzusida yuqori darajadagi xalqaro panel sessiyasi o‘tkazildi.
Unda TMK Boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan TMKning integratsiyalashgan sanoat modeli, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari hamda investitsion imkoniyatlari yuzasidan ishtirokchilar bilan atroflicha fikr almashdi.
Shuningdek, FMF 2026 doirasida TMK faoliyati bo‘yicha yirik taqdimot o‘tkazildi, unda:
O‘zbekistonning kritik minerallarga boy salohiyati;
investitsiya uchun yangi imkoniyatlar;
TMKning “kon–metall–bozor” tamoyiliga asoslangan integratsiyalashgan yondashuvi
xalqaro auditoriyaga taqdim etildi.
Saudiya Arabistoni Sanoat va mineral resurslar vaziri Bandar bin Ibrohim Al-Xorayefning TMK stendiga tashrif buyurib, muloqot o‘tkazgani eng muhim lahzalardan biri bo‘ldi.
Shuningdek, forum davomida TMK 200 dan ortiq kompaniyalar bilan kritik minerallar yo‘nalishida samarali muzokaralar olib bordi. Hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va kelgusi loyihalar bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishdi.

TMK brought Central Asia's critical minerals to the global agenda in Riyadh
At the Future Minerals Forum 2026 in Riyadh (Saudi Arabia), the Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK) presented our country's potential in the field of critical minerals to an international audience.
A high-level international panel session titled "Central Asia - Critical Minerals: From Geological Reality to Global Joint Development Models" was held with TMK's participation.
During this session, TMK Board Chairman's Advisor Khan Ilhan engaged in a detailed exchange of views with participants on TMK's integrated industrial model, areas of international cooperation, and investment opportunities.
Also, within the framework of FMF 2026, a major presentation of TMK's activities was held, showcasing the following to the international audience:
Uzbekistan's rich potential in critical minerals;
new investment opportunities;
TMK's integrated approach based on the "deposit-metal-market" principle.
One of the most significant moments was the visit of Saudi Arabia's Minister of Industry and Mineral Resources Bandar bin Ibrahim Al-Khorayef to the TMK stand and his conversation with company representatives.
Additionally, during the forum, TMK conducted productive negotiations with more than 200 companies in the field of critical minerals. Partnerships were established, and preliminary agreements were reached on future projects.
Furthermore, during the forum, TMK held effective negotiations with more than 200 companies in the field of critical minerals. Partnership relations were formed and preliminary agreements were reached on future projects.