Saudiya Arabistonining Ar-Riyod shahrida bo‘lib o‘tgan Future Minerals Forum 2026'da O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK)   malakatimizning kritik minerallar bo‘yicha salohiyatini xalqaro auditoriyaga taqdim etdi.
TMK ishtirokida “Markaziy Osiyo — kritik minerallar: geologik haqiqatdan global qo‘shma rivojlantirish modellari sari” mavzusida yuqori darajadagi xalqaro panel sessiyasi o‘tkazildi.
Unda TMK Boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan TMKning integratsiyalashgan sanoat modeli, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari hamda investitsion imkoniyatlari yuzasidan ishtirokchilar bilan atroflicha fikr almashdi.
Shuningdek, FMF 2026 doirasida TMK faoliyati bo‘yicha yirik taqdimot o‘tkazildi, unda:
O‘zbekistonning kritik minerallarga boy salohiyati;
investitsiya uchun yangi imkoniyatlar;
TMKning “kon–metall–bozor” tamoyiliga asoslangan integratsiyalashgan yondashuvi
xalqaro auditoriyaga taqdim etildi.
Saudiya Arabistoni Sanoat va mineral resurslar vaziri Bandar bin Ibrohim Al-Xorayefning TMK stendiga tashrif buyurib, muloqot o‘tkazgani eng muhim lahzalardan biri bo‘ldi.
Shuningdek, forum davomida TMK 200 dan ortiq kompaniyalar bilan kritik minerallar yo‘nalishida samarali muzokaralar olib bordi. Hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va kelgusi loyihalar bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishdi.

TMK вывел критические минералы Центральной Азии на глобальную повестку дня в Эр-Рияде
На Future Minerals Forum 2026 в Эр-Рияде (Саудовская Аравия) Узбекский комбинат технологических металлов (TMK) представил международной аудитории потенциал нашей страны в области критических минералов.
При участии TMK была проведена международная панельная сессия высокого уровня на тему "Центральная Азия - критические минералы: от геологической реальности к моделям глобального совместного развития."
На ней советник председателя правления TMK Хан Ильхан подробно обменялся мнениями с участниками об интегрированной промышленной модели TMK, направлениях международного сотрудничества и инвестиционных возможностях.
Также в рамках FMF 2026 была проведена крупная презентация деятельности TMK, на которой международной аудитории были представлены:
богатый потенциал Узбекистана в критических минералах;
новые возможности для инвестиций;
интегрированный подход TMK, основанный на принципе "месторождение-металл-рынок."
Одним из важнейших моментов стал визит министра промышленности и минеральных ресурсов Саудовской Аравии Бандара бин Ибрагима Аль-Хорайефа на стенд TMK и его беседа с представителями компании.
Кроме того, в ходе форума TMK провел эффективные переговоры с более чем 200 компаниями в сфере критических минералов. Были налажены партнерские связи и достигнуты предварительные договоренности по будущим проектам.
Кроме того, в ходе форума TMK провел эффективные переговоры с более чем 200 компаниями в сфере критических минералов. Были установлены партнерские отношения и достигнуты предварительные договоренности по будущим проектам.