Kritik minerallar bo‘yicha O‘zbekiston–Qirg‘iziston hamkorligi yangi bosqichda
TMK va Qirg‘izistonning “Asil Zat Grupp” kompaniyasi vakillari o‘rtasida hamkorlik istiqbollarini o‘rganish maqsadida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda ikki tomon strategik va noyob metallar sohasidagi qo‘shma loyihalar bo‘yicha istiqbolli takliflarni muhokama qildi.
“Asil Zat Grupp” kompaniyasi o'z faoliyati haqida ma'lumot berib,  u yerdagi sanoat uchun muhim minerallardan O‘zbekistonda yakuniy mahsulot olish taklifini bildirdi. Shuningdek, Samarqand viloyatidagi texnopark imkoniyatlaridan foydalanish masalasi ham muhokama qilindi.
✅ Uchrashuvda shuningdek, TMK qo‘shma loyihalar uchun ochiq ekani, xorijiy hamkorlarga soliq va boj imtiyozlari, energiya va logistika bilan ta’minlangan zamonaviy sanoat maydonlari mavjudligi bildirildi.
Uchrashuv ikki qo‘shni mamlakat kompaniyalari o‘rtasida resurslarni samarali qayta ishlash yo‘lida muhim qadam bo‘lishi kutimoqda.

A meeting took place between representatives of TMK and the Kyrgyz company "Asil Zat Group" to explore prospects for cooperation. During the negotiations, the parties discussed promising proposals for joint projects in the field of strategic and rare metals.
The "Asil Zat Group" company provided information about its activities and put forward a proposal to produce final products from industrially important minerals in Uzbekistan. The possibility of utilizing the technopark in the Samarkand region was also discussed.
✅ At the meeting, it was also noted that TMK is open to joint projects, foreign partners are offered tax and customs incentives, and modern industrial sites with energy and logistics support are available.
This meeting is expected to be an important step towards effective resource processing between companies of the two neighboring countries.