Kritik minerallar bo‘yicha O‘zbekiston–Qirg‘iziston hamkorligi yangi bosqichda
TMK va Qirg‘izistonning “Asil Zat Grupp” kompaniyasi vakillari o‘rtasida hamkorlik istiqbollarini o‘rganish maqsadida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda ikki tomon strategik va noyob metallar sohasidagi qo‘shma loyihalar bo‘yicha istiqbolli takliflarni muhokama qildi.
“Asil Zat Grupp” kompaniyasi o'z faoliyati haqida ma'lumot berib,  u yerdagi sanoat uchun muhim minerallardan O‘zbekistonda yakuniy mahsulot olish taklifini bildirdi. Shuningdek, Samarqand viloyatidagi texnopark imkoniyatlaridan foydalanish masalasi ham muhokama qilindi.
✅ Uchrashuvda shuningdek, TMK qo‘shma loyihalar uchun ochiq ekani, xorijiy hamkorlarga soliq va boj imtiyozlari, energiya va logistika bilan ta’minlangan zamonaviy sanoat maydonlari mavjudligi bildirildi.
Uchrashuv ikki qo‘shni mamlakat kompaniyalari o‘rtasida resurslarni samarali qayta ishlash yo‘lida muhim qadam bo‘lishi kutimoqda.

Узбекско-кыргызское сотрудничество по критическим минералам выходит на новый этап
Состоялась встреча представителей ТМК и кыргызской компании "Асил Зат Групп" с целью изучения перспектив сотрудничества. В ходе переговоров стороны обсудили перспективные предложения по совместным проектам в области стратегических и редких металлов.
Компания "Асил Зат Групп" предоставила информацию о своей деятельности и выдвинула предложение по производству конечной продукции из важных для промышленности минералов в Узбекистане. Также обсуждался вопрос использования возможностей технопарка в Самаркандской области.
✅ На встрече также было отмечено, что ТМК открыта для совместных проектов, иностранным партнерам предоставляются налоговые и таможенные льготы, имеются современные промышленные площадки, обеспеченные энергией и логистикой.
Ожидается, что эта встреча станет важным шагом на пути к эффективной переработке ресурсов между компаниями двух стран, расположенных по соседству.