O‘zbekiston–Turkiya biznes forumi sizni kutmoqda
Joriy yilning 5-may kuni Hilton mehmonxonasida nufuzli O‘zbekiston – Turkiya biznes forumi bo‘lib o‘tadi.
Mazkur forum Turkiya Respublikasining Ostim yirik sanoat markazi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda O'zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) hamkorligida tashkil etilmoqda.
Forum doirasida O‘zbekiston va Turkiyaning iqtisodiy, investitsiyaviy, tog’-kon sanoati imkoniyatlari namoyish etilib, hamkorlik uchun muhim bo‘lgan tarmoqlar va ustuvor yo‘nalishlar taqdim etiladi. Shuningdek, qo‘shma investitsiya va sanoat loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha aniq taklif va tashabbuslar ko‘rib chiqiladi.
Forumda TMK tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar haqida batafsil ma’lumot taqdim etiladi:
— TMK Chemicals — sulfat kislota ishlab chiqarish
— R&D Park — kritik minerallar bo‘yicha ilmiy-tadqiqot klasteri
— “Kelajak metallari” texnoparki — noyob va kritik metallarni chuqur qayta ishlash
— UTMK Smart Powder — kukun metallurgiyasi
— Graphtech Mining and Production — tog‘-kon sanoati loyihalari.
Ishtirokchilar ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari, xususiy sektor va davlat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik mexanizmlarini takomillashtirish masalalari, shuningdek, qo‘shma tashabbuslarni amaliy jihatdan rivojlantirish yo‘llarini o‘rganib chiqadilar.
Tadbirda qatnashish uchun mazkur havola orqali ro‘yxatdan o‘tish anketasini to‘ldirishingizni so‘raymiz:

Uzbekistan–Turkey Business Forum Awaits You
On May 5 of this year, a prestigious Uzbekistan–Turkey Business Forum will be held at the Hilton Hotel.
The forum is organized in cooperation with OSTIM, a major industrial center of the Republic of Turkey, the Ministry of Investments, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Mining Industry and Geology, and the Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK).
Within the framework of the forum, the economic, investment, and mining potential of Uzbekistan and Turkey will be presented. Key sectors and priority areas for cooperation will be highlighted. In addition, concrete proposals and initiatives for the implementation of joint investment and industrial projects will be discussed.
During the forum, detailed information will be presented on the projects being implemented by TMK:
— TMK Chemicals — sulfuric acid production
— R&D Park — a research and development cluster for critical minerals
— “Future Metals” Technopark — deep processing of rare and critical metals
— UTMK Smart Powder — powder metallurgy
— Graphtech Mining and Production — mining projects
Participants will explore opportunities to further expand bilateral cooperation, improve collaboration mechanisms between the private sector and government institutions, and develop practical approaches for implementing joint initiatives.