O‘zTMK Yevrokomissiya bilan kritik minerallar bo‘yicha muhim uchrashuvda ishtirok etdi
O‘zTMK vakillarining Belgiyaga safari doirasida Yevrokomissiyaning Markaziy Osiyo bo‘yicha departament rahbari Ingrid Kailhol xonim boshchiligidagi delegatsiya bilan muhim uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv O‘zbekistonning Bryusseldagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda:
"Barqaror foydali qazilma xomashyo zanjirlarida strategik hamkorlik" mavzusidagi Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi 2025-2026-yillar uchun yo‘l xaritasining ijrosi;
Yevrokomissiya tomonidan Markaziy Osiyo uchun ajratilgan 12 mlrd. yevrolik Global Gateway investitsiya paketining kritik minerallar uchun taqsimlangan 2,5 mlrd. yevro mablag‘ini o‘zlashtirish shartlari;
Joriy yil uchun ajratilgan texnik ko‘mak va geologik izlanishlar uchun mo‘ljallangan mablag‘larning amaliyotda qo‘llanishi kabi muhim masalalar ko‘rib chiqildi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish, qo‘shma loyihalarni shakllantirish va kritik xomashyolar zanjirini barqaror rivojlantirish borasida qat’iy pozitsiyada ekanliklarini bildirishdi.
Ushbu muloqot O‘zTMKning global kritik minerallar bozoridagi o‘rni va rolini mustahkamlash, innovatsion geologiya-qidiruv loyihalarini rivojlantirish uchun muhim zamin yaratadi.

UzTMK participated in an important meeting with the European Commission on Critical Minerals
UzTMK participated in an important meeting with the European Commission on Critical Minerals 14.04.2025
As part of the UzTMK representatives' visit to Belgium, an important meeting was held with the European Commission delegation led by the Head of the Central Asia Department, Ms. Ingrid Cailhol. The meeting was organized in cooperation with the Uzbekistan representative office in Brussels.
At the meeting:
The implementation of the Roadmap between the European Union and the Republic of Uzbekistan for 2025-2026 on "Strategic Cooperation in Sustainable Mineral and Raw Material Supply Chains" was discussed;
The conditions for utilizing 2.5 billion euros allocated for critical minerals from the Global Gateway investment package of 12 billion euros, designated by the European Commission for Central Asia, were considered;
Important issues such as the practical application of funds allocated for this year for technical assistance and geological surveys were examined.
The parties expressed their firm commitment to deepening cooperation, forming joint projects, and sustainably developing the critical raw material chain.
This dialogue creates an important foundation for strengthening UzTMK's position and role in the global critical minerals market and developing innovative geological exploration projects.