O‘zTMK Yevrokomissiya bilan kritik minerallar bo‘yicha muhim uchrashuvda ishtirok etdi
O‘zTMK vakillarining Belgiyaga safari doirasida Yevrokomissiyaning Markaziy Osiyo bo‘yicha departament rahbari Ingrid Kailhol xonim boshchiligidagi delegatsiya bilan muhim uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv O‘zbekistonning Bryusseldagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda:
"Barqaror foydali qazilma xomashyo zanjirlarida strategik hamkorlik" mavzusidagi Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi 2025-2026-yillar uchun yo‘l xaritasining ijrosi;
Yevrokomissiya tomonidan Markaziy Osiyo uchun ajratilgan 12 mlrd. yevrolik Global Gateway investitsiya paketining kritik minerallar uchun taqsimlangan 2,5 mlrd. yevro mablag‘ini o‘zlashtirish shartlari;
Joriy yil uchun ajratilgan texnik ko‘mak va geologik izlanishlar uchun mo‘ljallangan mablag‘larning amaliyotda qo‘llanishi kabi muhim masalalar ko‘rib chiqildi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish, qo‘shma loyihalarni shakllantirish va kritik xomashyolar zanjirini barqaror rivojlantirish borasida qat’iy pozitsiyada ekanliklarini bildirishdi.
Ushbu muloqot O‘zTMKning global kritik minerallar bozoridagi o‘rni va rolini mustahkamlash, innovatsion geologiya-qidiruv loyihalarini rivojlantirish uchun muhim zamin yaratadi.

УзТМК принял участие в важной встрече с Еврокомиссией по критическим минералам
В рамках визита представителей УзТМК в Бельгию состоялась важная встреча с делегацией Европейской комиссии во главе с руководителем Департамента по Центральной Азии госпожой Ингрид Кайлхол. Встреча была организована в сотрудничестве с представительством Узбекистана в Брюсселе.
На встрече:
Обсуждалось исполнение дорожной карты между Европейским Союзом и Республикой Узбекистан на 2025-2026 годы на тему "Стратегическое сотрудничество в устойчивых цепочках добычи полезных ископаемых и сырья";
Рассматривались условия освоения 2,5 млрд евро, выделенных на критические минералы из инвестиционного пакета Global Gateway в размере 12 млрд евро, предназначенного Еврокомиссией для Центральной Азии;
Были рассмотрены важные вопросы, такие как практическое применение средств, выделенных на текущий год для технической помощи и геологических исследований.
Стороны выразили твердую приверженность углублению сотрудничества, формированию совместных проектов и устойчивому развитию цепочки критически важного сырья.
Данный диалог создает важную основу для укрепления позиций и роли УзТМК на глобальном рынке критических минералов, развития инновационных геологоразведочных проектов.