Kanadaning Toronto shahrida o‘tkazilayotgan dunyoning eng nufuzli tog‘-kon va geologiya platformalaridan biri — PDAC-2026 doirasida tashkil etilgan “Uzbekistan Day” tadbirida O‘zbekistonning kritik minerallar salohiyati xalqaro auditoriyaga namoyish etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi boshchiligida o‘tkazilgan mazkur tadbirda mamlakatimizning geologik imkoniyatlari, investitsion salohiyati hamda Mine–Metal–Market to‘liq qiymat zanjiriga asoslangan sanoat modeli global hamjamiyat vakillariga taqdim etildi.
Tadbirda O‘zbekistonning AQShdagi Favqulodda va Muxtor Elchisi, Tashqi ishlar vazirligi vakillari, shuningdek, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan, mamlakatning kritik minerallar salohiyatini namoyish etuvchi ilk va yagona sanoat operatori — O‘zbekiston texnologik metallar kombinati rahbariyati, maslahatchilari hamda xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
“Uzbekistan Day” global tog‘-kon va metallurgiya sanoati vakillari tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi. Tadbirda 200ga yaqin kompaniya va institut vakillari, jumladan, Alpha Bronze, xalqaro muhandislik giganti AtkinsRéalis, AGT Systems NA, aerogeofizik xizmatlar bo‘yicha yetakchi Xcalibur, Speyside, Global Mining Capital Corp, Freedom Capital Markets kabi yirik kompaniyalar rahbariyati, AQSh Geologiya xizmati (USGS) hamda Yevropa Komissiyasining kritik xomashyo siyosati yo‘nalishi bo‘yicha vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, yangi konlarni o‘zlashtirish, nodir va texnologik metallarni chuqur qayta ishlash bo‘yicha istiqbolli loyihalar, shuningdek, xalqaro hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan tashabbuslar taqdim etildi.
Shuningdek, tadbir doirasida O‘zbekiston texnologik metallar kombinati tomonidan Kanada kompaniyasi OMAD International Inc. bilan investitsiyalarni jalb etish va sanoat hamkorligini rivojlantirishga qaratilgan memorandum imzolandi.
Bundan tashqari, Erdenes IT LLC kompaniyasi bilan texnoparklarni tashkil etish, qo‘shma ilmiy-tadqiqot tashabbuslarini amalga oshirish hamda tog‘-kon, geologiya va xalqaro marketing yo‘nalishlarida hamkorlikni nazarda tutuvchi hamkorlik memorandumi tuzildi.
Mazkur kelishuvlar O‘zbekistonning geologik salohiyatini yuqori qo‘shilgan qiymatga ega, global bozorda raqobatbardosh sanoat mahsulotlariga aylantirishga qaratilgan Mine–Metal–Market modelini xalqaro miqyosda ilgari surish hamda mamlakatni kritik minerallar global qiymat zanjirining muhim bo‘g‘iniga aylantirish yo‘lidagi izchil strategik yondashuvni aks ettiradi.

В рамках PDAC "Uzbekistan Day": модель Узбекистана Mine-Metal-Market представлена международному сообществу
В рамках PDAC "Uzbekistan Day": модель Узбекистана Mine-Metal-Market представлена международному сообществу 02.03.2026
На мероприятии "Uzbekistan Day," организованном в Торонто (Канада) в рамках одной из самых престижных в мире горно-геологических платформ PDAC-2026, международной аудитории был продемонстрирован потенциал Узбекистана в области критически важных минералов.
На данном мероприятии, прошедшем под эгидой Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан, представителям мирового сообщества были представлены геологические возможности и инвестиционный потенциал нашей страны, а также промышленная модель, основанная на полной цепочке создания стоимости Mine-Metal-Market.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в США, представители Министерства иностранных дел, а также руководство, консультанты и международные эксперты Узбекского комбината технологических металлов - первого и единственного промышленного оператора страны, демонстрирующего потенциал в сфере критически важных минералов, созданного по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
"Uzbekistan Day" был встречен с большим интересом представителями мировой горно-металлургической промышленности. В мероприятии приняли участие представители около 200 компаний и институтов, в том числе руководство таких крупных компаний, как Alpha Bronze, международный инженерный гигант AtkinsRéalis, AGT Systems NA, лидер в области аэрогеофизических услуг Xcalibur, Speyside, Global Mining Capital Corp, Freedom Capital Markets, а также представители Геологической службы США (USGS) и Европейской комиссии по вопросам политики в области критического сырья.
В ходе мероприятия были представлены масштабные реформы, осуществляемые в нашей стране, перспективные проекты по освоению новых месторождений и глубокой переработке редких и технологических металлов, а также инициативы, направленные на расширение международного сотрудничества.
Также в рамках мероприятия Узбекской комбинат технологических металлов Узбекистана подписал с канадской компанией OMAD International Inc. меморандум, направленный на привлечение инвестиций и развитие промышленного сотрудничества.
Кроме того, с компанией Erdenes IT LLC был заключен меморандум о сотрудничестве, предусматривающий создание технопарков, реализацию совместных научно-исследовательских инициатив, а также взаимодействие в области горного дела, геологии и международного маркетинга.
Данные соглашения отражают последовательный стратегический подход к международному продвижению модели Mine-Metal-Market, нацеленной на преобразование геологического потенциала Узбекистана в конкурентоспособную на мировом рынке промышленную продукцию с высокой добавленной стоимостью, и превращение страны в ключевое звено глобальной цепочки создания стоимости критически важных минералов.