O‘zbekiston texnologik metallar kombinati raqamli transformatsiya yo‘lida shiddat bilan bormoqda. TMKda Avstraliyaning “Datamine Software” kompaniyasi bosh ijrochi direktori Sandeep Ray bilan o'tkazilgan uchrashuv ham bu yo'ldagi muhim harakatlardan biri bo'ldi.
Uchrashuvda TMK hamda dunyo bo‘ylab konchilik, geologiya va mineral resurslar sohasi uchun maxsus dasturiy ta’minot ishlab chiqishga ixtisoslashgan mazkur kompaniya o'rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi. Kelishuvga ko‘ra TMK ishlab chiqarish majmualaridan birida "Datamine Software" kompaniyasining maxsus dasturiy ta’minoti sinov tariqasida ishga tushiriladi.
Datamine Software bosh ijrochi direktori Sandeep Ray inson omili xavflarini oldini olish maqsadida ishlab chiqaruvchidan to qabul qiluvchigacha bo‘lgan logistika jarayoni bo‘yicha raqamlashtirishni taklif qildi. Kombinatning Xitoyning Uxan Universiteti bilan hamkorligini alohida e'tirof etib, O'zbekistonning sohada qator yutuqlarga erishayotganini ta'kidladi.
Shuningdek, uchrashuvda Ingichka boyitish fabrikasi hamda Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish zavodida ham raqamlashtirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.

В ТМК запускается австралийское программное обеспечение
TMK стремительно движется по пути цифровой трансформации. Одним из важных шагов на этом пути стала встреча в ТМК с генеральным директором австралийской компании "Datamine Software" Сандипом Раем.
На встрече был подписан Меморандум о взаимопонимании между ТМК и этой компанией, специализирующейся на разработке специального программного обеспечения для горнодобывающей, геологической и минерально-сырьевой отраслей по всему миру. Согласно договоренности, на одном из производственных комплексов ТМК в тестовом режиме будет запущено специальное программное обеспечение компании "Datamine Software."
Генеральный директор Datamine Software Сандип Рай предложил цифровизацию логистического процесса от производителя до получателя с целью предотвращения рисков, связанных с человеческим фактором. Он особо отметил сотрудничество комбината с Уханьским университетом Китая и подчеркнул, что Узбекистан добивается ряда успехов в этой области.
Также на встрече были обсуждены предложения по цифровизации на обогатительной фабрике "Ингичка" и заводе по производству редких металлов и твердых сплавов.