Han Ilhan: O'zbekistonda tog'-kon sanoatining yangi davri boshlanmoqda
TXIF-2025 doirasida o'tkazilgan bugungi panel sessiyada TMK boshqaruv raisining maslahatchisi Han Ilhan nutq so'zlab, O‘zbekistonning boy geologik salohiyati va TMK tomonidan ishlab chiqilgan to‘liq qiymat zanjiriga asoslangan model haqida to‘xtaldi.
“TMK strategiyasi — bu an’anaviy konchilik modeli emas. Biz qazib olishdan tortib, qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarni o‘z ichiga olgan kompleks yechimni taklif etamiz,” — dedi Han Ilhan.
Uning ta’kidlashicha, TMK tomonidan rejalashtirilayotgan qayta ishlash markazlari “Texnopark” maqomida barpo etiladi va bu markazlar xorijiy ishlab chiqaruvchilarga barqaror metall ta’minoti, sarmoya kiritish va mahsulot yaratish uchun qulay muhit yaratadi.
“Biz hamkorlik deganda ‘2 + 2 = 22’ bo‘ladigan strategik sheriklikni nazarda tutamiz. O‘zbekistonning resurs bazasi ulkan va biz uni to‘liq qiymat zanjiri orqali dunyo bozoriga olib chiqmoqchimiz,” — deya Han Ilhan o'z nutqini yakunladi.
Shuningdek, panel sessiya davomida ishtirokchilar mavzu yuzasidan savol-javob va muhokamalar olib bordi. TMK modeli xalqaro ekspertlar tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi.

Khan Ilkhan: A new era of mining industry begins in Uzbekistan
At today's panel session held within the framework of TIIF-2025, TMK Board Chairman's Advisor Khan Ilkhan spoke about Uzbekistan's rich geological potential and the full value chain model developed by TMK.
"TMK's strategy is not a traditional mining industry model. We offer a comprehensive solution that encompasses all stages from extraction to processing and manufacturing of finished products," said Khan Ilkhan.
He noted that the planned TMK processing centers will be established with the status of a "Technopark," and these centers will provide a favorable environment for stable metal supply to foreign manufacturers, investment, and product creation.
"When we talk about cooperation, we mean a strategic partnership where '2 + 2 = 22'. Uzbekistan's resource base is enormous, and we want to bring it to the global market through a complete value chain," Khan Ilkhan concluded his speech.
Additionally, during the panel session, participants held a question-and-answer session and discussions on this topic. The TMK model was received with great interest by international experts.