Han Ilhan: O'zbekistonda tog'-kon sanoatining yangi davri boshlanmoqda
TXIF-2025 doirasida o'tkazilgan bugungi panel sessiyada TMK boshqaruv raisining maslahatchisi Han Ilhan nutq so'zlab, O‘zbekistonning boy geologik salohiyati va TMK tomonidan ishlab chiqilgan to‘liq qiymat zanjiriga asoslangan model haqida to‘xtaldi.
“TMK strategiyasi — bu an’anaviy konchilik modeli emas. Biz qazib olishdan tortib, qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarni o‘z ichiga olgan kompleks yechimni taklif etamiz,” — dedi Han Ilhan.
Uning ta’kidlashicha, TMK tomonidan rejalashtirilayotgan qayta ishlash markazlari “Texnopark” maqomida barpo etiladi va bu markazlar xorijiy ishlab chiqaruvchilarga barqaror metall ta’minoti, sarmoya kiritish va mahsulot yaratish uchun qulay muhit yaratadi.
“Biz hamkorlik deganda ‘2 + 2 = 22’ bo‘ladigan strategik sheriklikni nazarda tutamiz. O‘zbekistonning resurs bazasi ulkan va biz uni to‘liq qiymat zanjiri orqali dunyo bozoriga olib chiqmoqchimiz,” — deya Han Ilhan o'z nutqini yakunladi.
Shuningdek, panel sessiya davomida ishtirokchilar mavzu yuzasidan savol-javob va muhokamalar olib bordi. TMK modeli xalqaro ekspertlar tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi.

Хан Ильхан: В Узбекистане начинается новая эра горнодобывающей промышленности
На сегодняшней панельной сессии, проведенной в рамках ТМИФ-2025, выступил советник председателя правления ТМК Хан Ильхан, который рассказал о богатом геологическом потенциале Узбекистана и модели, основанной на полной цепочке создания стоимости, разработанной ТМК.
"Стратегия ТМК - это не традиционная модель горнодобывающей промышленности. Мы предлагаем комплексное решение, которое включает в себя все этапы от добычи до переработки и производства готовой продукции," - сказал Хан Ильхан.
Он отметил, что планируемые ТМК перерабатывающие центры будут созданы в статусе "Технопарка," и эти центры обеспечат благоприятную среду для стабильного снабжения иностранных производителей металлом, инвестиций и создания продукции.
"Когда мы говорим о сотрудничестве, мы подразумеваем стратегическое партнерство, при котором '2 + 2 = 22'. Ресурсная база Узбекистана огромна, и мы хотим вывести ее на мировой рынок через полную цепочку создания стоимости," - завершил свое выступление Хан Ильхан.
Также в ходе панельной сессии участники провели сессию вопросов и ответов и обсуждения по данной теме. Модель ТМК была воспринята с большим интересом международными экспертами.