“Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning navbatdagi maqsadi – togʻ-kon sanoatida yetakchiga aylanish va 2030-yilgacha YIM hajmini yanada oshirishdan iboratligini aytdi. Hozirda O‘zbekistonning foydali qazilma zaxiralari 3 trillion AQSh dollariga baholanmoqda”, deydi MINEX Forumi Ijroiya qo‘mitasi raisi Artur Polyakov forumning ochilish marosimida.
U forumning asosiy yo‘nalishlari, kritik foydali qazilmalar bo‘yicha global raqobatda Markaziy Osiyoning strategik o‘rni haqida nutq soʻzlab, rasmiy tarzda forumni ochib berdi.
Shundan so‘ng ishtirokchilarga O‘zbekistonning tog‘-kon sanoati, kritik metallar sohasidagi salohiyati va innovatsion imkoniyatlariga bag‘ishlangan video namoyish etildi.
“Maqsadimiz Oʻzbekistonni faqat xomashyo eksporti emas, chuqur qayta ishlash sohasida ham global markazga aylantirishdir”, deydi TMK Boshqaruv raisi Farhod Abdullayev.
Ochilish marosimi mintaqaviy va global miqyosdagi sanoat rahbarlari, siyosatchilar hamda xalqaro investorlarni bir sahnaga jamladi.

«Президент Шавкат Мирзиёев поставил перед Узбекистаном амбициозную цель — стать лидером в горнодобывающей промышленности и существенно нарастить объём ВВП к 2030 году. Сегодня запасы полезных ископаемых страны оцениваются в 3 трлн долларов США», — отметил председатель Исполнительного комитета форума MINEX Артур Поляков в своей речи на церемонии открытия.
Он официально дал старт форуму, обозначив ключевые направления повестки и подчеркнув стратегическую роль Центральной Азии в глобальной конкуренции за критически важные полезные ископаемые.
В продолжение церемонии участникам было представлено видеопослание, посвящённое потенциалу горнодобывающей отрасли Узбекистана и возможностям в сфере критических металлов и технологических инноваций.
«Наша цель — превратить Узбекистан в глобальный центр не только по экспорту сырья, но и по глубокой переработке», — заявил председатель правления УзТМК Фарход Абдуллаев.
Церемония открытия собрала на одной площадке ключевых игроков отрасли, международных инвесторов и представителей профильных ведомств.