Yevroosiyo taraqqiyot banki va TMK: kritik minerallar bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi 20.06.2026
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) va Yevroosiyo taraqqiyot banki (YOTB) o‘rtasida kritik minerallarni samarali qazib olish, yuqori texnologik qayta ishlash hamda barqaror ta’minot zanjirlarini rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma tashabbus va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolandi.
Yevroosiyo taraqqiyot banki Yevroosiyo makonida investitsiya faoliyatini amalga oshiruvchi ko‘p tomonlama taraqqiyot banki hisoblanadi. Bank investitsiya portfelida umumiy qiymati 19,6 milliard AQSH dollarini tashkil etuvchi 326 ta loyiha mavjud. U o‘z faoliyatida BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari hamda ESG tamoyillariga amal qilib kelmoqda.
TMK va YOTB o'rtasida imzolangan memorandum ilm-fanga asoslangan sanoat tarmoqlarini rivojlantirish va yuqori eksport salohiyatiga ega yangi materiallar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish orqali O‘zbekistonning strategik xomashyo mahsulotlari bo‘yicha global ta’minot zanjirlaridagi mavqeini mustahkamlashga qaratilgan.
"Kritik minerallar sektorini rivojlantirish O‘zbekiston va butun mintaqa uchun strategik ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Bank tomonidan ko‘rsatiladigan qo‘llab-quvvatlash TMKga nafaqat xomashyo qazib olish, balki mamlakatning global bozorlardagi mavqeini mustahkamlaydigan yuqori texnologik ishlab chiqarishlarni yaratish imkonini beradi deb ishonamiz." deydi YOTB Boshqaruvi raisi o‘rinbosari Aleksey Skatin.

EDB and TMK Discuss Cooperation Opportunities in the Critical Minerals Sector 20.06.2026
The Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK) and the Eurasian Development Bank (EDB) have signed a Memorandum of Cooperation aimed at implementing joint initiatives and projects focused on the efficient extraction of critical minerals, advanced processing technologies, and the development of sustainable supply chains.
The Eurasian Development Bank is a multilateral development institution that carries out investment activities across the Eurasian region. Its investment portfolio includes 326 projects with a total value of USD 19.6 billion. In its operations, the Bank adheres to the United Nations Sustainable Development Goals and ESG principles.
The memorandum signed between TMK and EDB is aimed at strengthening Uzbekistan’s position in global supply chains for strategic raw materials through the development of science-based industries and the production of new materials with high export potential.
"The development of the critical minerals sector is a strategic priority for Uzbekistan and the entire region. We believe that the Bank’s support will enable TMK not only to extract raw materials, but also to establish high-tech manufacturing facilities that will strengthen the country’s position in global markets," said Aleksey Skatin, Deputy Chairman of the Management Board of the Eurasian Development Bank.
During the meeting, the parties also agreed to jointly implement projects aimed at expanding the production of high value-added products.