Yevroosiyo taraqqiyot banki va TMK: kritik minerallar bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi 20.06.2026
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) va Yevroosiyo taraqqiyot banki (YOTB) o‘rtasida kritik minerallarni samarali qazib olish, yuqori texnologik qayta ishlash hamda barqaror ta’minot zanjirlarini rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma tashabbus va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolandi.
Yevroosiyo taraqqiyot banki Yevroosiyo makonida investitsiya faoliyatini amalga oshiruvchi ko‘p tomonlama taraqqiyot banki hisoblanadi. Bank investitsiya portfelida umumiy qiymati 19,6 milliard AQSH dollarini tashkil etuvchi 326 ta loyiha mavjud. U o‘z faoliyatida BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari hamda ESG tamoyillariga amal qilib kelmoqda.
TMK va YOTB o'rtasida imzolangan memorandum ilm-fanga asoslangan sanoat tarmoqlarini rivojlantirish va yuqori eksport salohiyatiga ega yangi materiallar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish orqali O‘zbekistonning strategik xomashyo mahsulotlari bo‘yicha global ta’minot zanjirlaridagi mavqeini mustahkamlashga qaratilgan.
"Kritik minerallar sektorini rivojlantirish O‘zbekiston va butun mintaqa uchun strategik ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Bank tomonidan ko‘rsatiladigan qo‘llab-quvvatlash TMKga nafaqat xomashyo qazib olish, balki mamlakatning global bozorlardagi mavqeini mustahkamlaydigan yuqori texnologik ishlab chiqarishlarni yaratish imkonini beradi deb ishonamiz." deydi YOTB Boshqaruvi raisi o‘rinbosari Aleksey Skatin.

ЕАБР и ТМК обсудили возможности сотрудничества в сфере критически важных минералов 20.06.2026
АО «Узбекский комбинат технологических металлов» (ТМК) и Евразийский банк развития (ЕАБР) подписали меморандум о сотрудничестве, направленный на реализацию совместных инициатив и проектов в области эффективной добычи критически важных минералов, высокотехнологичной переработки и развития устойчивых цепочек поставок.
Евразийский банк развития является многосторонним банком развития, осуществляющим инвестиционную деятельность на евразийском пространстве. В инвестиционном портфеле Банка находятся 326 проектов общей стоимостью 19,6 млрд долларов США. В своей деятельности ЕАБР руководствуется Целями устойчивого развития ООН и принципами ESG.
Подписанный между ТМК и ЕАБР меморандум направлен на укрепление позиций Узбекистана в глобальных цепочках поставок стратегического сырья посредством развития наукоемких отраслей промышленности и организации производства новых материалов с высоким экспортным потенциалом.
«Развитие сектора критически важных минералов является стратегическим приоритетом для Узбекистана и всего региона. Мы рассчитываем, что поддержка Банка позволит ТМК не только добывать сырье, но и создавать высокотехнологичные производства, которые укрепят позиции страны на мировых рынках», — отметил заместитель председателя Правления ЕАБР Алексей Скатин.
В ходе встречи стороны также договорились о совместной реализации проектов, направленных на расширение производства продукции с высокой добавленной стоимостью.