Ayni kunlarda Qozog'istonning Ostona shahrida  MINEX Kazakhstan-2026 xalqaro tog‘-kon va geologiya forumi bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur forumda O'zbekiston texnologik metallar kombinati delegatsiyasi ham faol ishtirok etib, xalqaro hamkorlar bilan muloqotlarni kengaytirmoqda.
Forum doirasida TMK vakillari global investorlar va sanoat yetakchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazib, yangi loyihalar va qo‘shma tashabbuslar uchun amaliy imkoniyatlarni ko‘rib chiqmoqda. Shu bilan birga, O‘zbekistonning geologik salohiyati va “kon-metall-bozor” asosidagi integratsiyalashgan sanoat modeli xalqaro hamjamiyatga taqdim etilmoqda.
Ta’kidlash joizki, MINEX formati 2025-yil iyun oyida dastlab O‘zbekistonda Tog‘-kon va geologiya vazirligi hamda TMK tashabbusi bilan muvaffaqiyatli tashkil etilgan edi. Qizg‘in bahs va samarali networking maydoniga aylangan ushbu forumda 21 ta mamlakatdan 200 dan ortiq diplomatik missiyalar vakillari, xalqaro kompaniyalar, investorlar va geologiya sohasining yetakchi ekspertlari ishtirok etgan.

MINEX Kazakhstan 2026: ТМК в центре глобального партнёрства
В эти дни в Астане, Казахстан, проходит международный горно-геологический форум MINEX Kazakhstan 2026. Делегация Узбекского комбината технологических металлов также принимает активное участие в данном форуме, расширяя диалог с международными партнёрами.
В рамках форума представители ТМК проводят встречи с глобальными инвесторами и лидерами отрасли, рассматривая практические возможности для новых проектов и совместных инициатив. Одновременно с этим международному сообществу представляется геологический потенциал Узбекистана и его интегрированная промышленная модель, основанная на принципе "рудник-металл-рынок."
Следует отметить, что формат MINEX был впервые успешно организован в июне 2025 года в Узбекистане по инициативе Министерства горнодобывающей промышленности и геологии и ТМК. В этом форуме, ставшем площадкой для оживлённых дискуссий и эффективного нетворкинга, приняли участие представители более 200 дипломатических миссий, международных компаний, инвесторов и ведущих экспертов в области геологии из 21 страны.