O‘zbekiston ilm-fani xalqaro maydonda!
AQShning Ogayo shtatida o‘tkazilgan “Materialshunoslik va muhandislik texnologiyalari – 2025” (MS&T25) anjumanida O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan muhim ilmiy natijalar taqdim etildi.
TMK Boshqaruv raisi Farhod Abdullayev, UBS kuzatuv kengashi raisi, professor Elyorjon Jumayev hamda TMK Boshqaruv raisining innovatsiya va texnologik rivojlanish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Amir Abidov muallifligida yangi turdagi kashfiyot ya’ni yuqori mexanik va kimyoviy xususiyatga ega super qotishma bo’yicha tayyorlangan ilmiy ma’ruza xalqaro hamjamiyat e’tirofi bilan taqdim qilindi.
Mazkur kashfiyot, yuqori entropiyali va yangi turdagi super qotishmalar tarkibiga mis, marganets va vanadiy kabi qo‘shimchalarning ta’siri chuqur o‘rganilgan bo'lib, natijada:
Qotishmaning ichki tuzilishi o‘zgarib, dendritik shakllanish va bo‘shliqlar muvozanati optimallashtiriladi;
Bu jarayon materialning mustahkamligi va plastikligini uyg‘unlashtiradi;
Temirsiz tarkib esa qotishmani yengil va iqtisodiy samarali qiladi.
Bu esa kelajakda kamroq vaznga ega, lekin yanada ishonchli muhandislik yechimlarini yaratishga yo‘l ochadi.
Ushbu ilmiy natijalar "ta’lim, ilm-fan va sanoat" zanjirini shakllantirayotgan O‘zbekistonning ilm-fan va innovatsiyalarni yaratadigan davlat sifatida ham dunyo maydoniga chiqayotganini ko'rsatadi.

Наука Узбекистана на международной арене
Важные научные результаты были представлены делегацией Узбекистана на конференции "Материаловедение и инженерные технологии - 2025" (MS&T25), проходившей в штате Огайо, США.
Научный доклад о новом виде открытия, а именно суперсплаве с высокими механическими и химическими свойствами, подготовленный председателем правления ТМК Фарходом Абдуллаевым, председателем наблюдательного совета UBS, профессором Элёржоном Джумаевым и заместителем председателя правления ТМК по вопросам инноваций и технологического развития Амиром Абидовым, был представлен и получил признание международного сообщества.
В этом открытии глубоко изучено влияние таких добавок, как медь, марганец и ванадий, на высокоэнтропийные и новые типы суперсплавов, в результате чего:
Изменяется внутренняя структура сплава, оптимизируется дендритное формирование и баланс пустот;
Этот процесс сочетает прочность и пластичность материала;
Безжелезный состав делает сплав легким и экономически эффективным.
Это открывает путь к созданию в будущем менее тяжелых, но более надежных инженерных решений.
Эти научные результаты показывают, что Узбекистан, формирующий цепочку "образование, наука и промышленность," также выходит на мировую арену как государство, создающее науку и инновации.