O‘zbekiston ilm-fani xalqaro maydonda!
AQShning Ogayo shtatida o‘tkazilgan “Materialshunoslik va muhandislik texnologiyalari – 2025” (MS&T25) anjumanida O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan muhim ilmiy natijalar taqdim etildi.
TMK Boshqaruv raisi Farhod Abdullayev, UBS kuzatuv kengashi raisi, professor Elyorjon Jumayev hamda TMK Boshqaruv raisining innovatsiya va texnologik rivojlanish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Amir Abidov muallifligida yangi turdagi kashfiyot ya’ni yuqori mexanik va kimyoviy xususiyatga ega super qotishma bo’yicha tayyorlangan ilmiy ma’ruza xalqaro hamjamiyat e’tirofi bilan taqdim qilindi.
Mazkur kashfiyot, yuqori entropiyali va yangi turdagi super qotishmalar tarkibiga mis, marganets va vanadiy kabi qo‘shimchalarning ta’siri chuqur o‘rganilgan bo'lib, natijada:
Qotishmaning ichki tuzilishi o‘zgarib, dendritik shakllanish va bo‘shliqlar muvozanati optimallashtiriladi;
Bu jarayon materialning mustahkamligi va plastikligini uyg‘unlashtiradi;
Temirsiz tarkib esa qotishmani yengil va iqtisodiy samarali qiladi.
Bu esa kelajakda kamroq vaznga ega, lekin yanada ishonchli muhandislik yechimlarini yaratishga yo‘l ochadi.
Ushbu ilmiy natijalar "ta’lim, ilm-fan va sanoat" zanjirini shakllantirayotgan O‘zbekistonning ilm-fan va innovatsiyalarni yaratadigan davlat sifatida ham dunyo maydoniga chiqayotganini ko'rsatadi.

Uzbekistan's Science on the International Stage!
Important scientific results were presented by the Uzbekistan delegation at the "Materials Science and Engineering Technologies - 2025" (MS&T25) conference held in Ohio, USA.
A scientific report on a new discovery, specifically a superalloy with high mechanical and chemical properties, prepared by TMK Board Chairman Farhod Abdullayev, UBS Supervisory Board Chairman, Professor Elyorjon Jumayev, and TMK Deputy Board Chairman for Innovation and Technological Development Amir Abidov, was presented and received recognition from the international community.
In this discovery, the influence of additives such as copper, manganese, and vanadium on high-entropy and new types of superalloys was thoroughly studied, resulting in:
Alteration of the alloy's internal structure, optimization of dendritic formation and void balance;
This process combines the strength and plasticity of the material;
The iron-free composition makes the alloy lightweight and cost-effective.
This paves the way for creating lighter yet more reliable engineering solutions in the future.
These scientific results demonstrate that Uzbekistan, forming the chain of "education, science, and industry," is also emerging on the world stage as a state that creates science and innovation.