O‘zbekiston texnologik metallar kombinati tasarrufidagi R&D Park delegatsiyasi yuqori texnologiyali materiallar va ularning sanoatga joriy etilishiga xizmat qiluvchi aniq hamkorlik mexanizmlarini shakllantirish maqsadida amaliy tashrif bilan Belarus Respublikasida bo'ldi.
Tashrif doirasida yetakchi ilmiy -texnik va ilmiy-ishlab chiqarish markazlari, xususan, Belarus Milliy fanlar akademiyasi, Belarus FAN Materialshunoslik bo‘yicha ilmiy-amaliy markazi, Belarus Fizika-texnika instituti, akademik O.V. Romanov nomidagi Kukunli metallurgiya instituti hamda “NPO Center” AJ bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Muzokaralar quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga qaratildi:
- sun’iy olmoslar va ilg‘or CVD qoplamalar;
-  qattiq materiallar va kukunli metallurgiya texnologiyalari;
-  additiv texnologiyalar (3D printing);
-  plazma texnologiyalari va yangi avlod himoya qoplamalari.
Tashrif yakunida Belarus Milliy fanlar akademiyasi hamda akademik O.V. Romanov nomidagi Kukun metallurgiya instituti bilan hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Unga ko'ra, qo‘shma ilmiy-tadqiqot (R&D) loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishilib, texnologiya transferi va tajriba uchastkalarini yaratish yo‘nalishlari belgilandi.
Shuningdek, “NPO Center” AJ  tomonidan O‘zbekistonda R&D PARK rezidenti sifatida  faoliyatini tashkil etish bo‘yicha samarali muzokara olib borildi.

R&D Park ТМК: новые международные партнёрства в интеграции науки и промышленности
Делегация R&D Park при Узбекском комбинате технологических металлов совершила рабочий визит в Республику Беларусь с целью выработки конкретных механизмов сотрудничества по внедрению высокотехнологичных материалов в промышленность.
В рамках визита проведены переговоры с ключевыми научно-исследовательскими и производственными организациями, включая Национальную академию наук Беларуси, Научно-практический центр НАН Беларуси по материаловедению, Физико-технический институт, Институт порошковой металлургии имени академика О.В. Романова, а также АО «НПО Центр».
Основные направления взаимодействия:
- искусственные алмазы и CVD-покрытия;
- технологии твёрдых материалов и порошковая металлургия;
- аддитивные технологии (3D-печать);
- плазменные технологии и защитные покрытия нового поколения.
По итогам визита подписаны меморандумы о сотрудничестве с Национальной академией наук Беларуси и Институтом порошковой металлургии имени академика О.В. Романова.
Достигнуты договорённости о запуске совместных R&D-проектов, трансфере технологий и создании опытных производственных участков.