Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Bosh Assambleyasi qaroriga koʻra, har yili 30-iyul butun dunyoda "Xalqaro doʻstlik kuni" sifatida keng nishonlanadi. Ushbu sana xalqlar va madaniyatlar oʻrtasida oʻzaro hurmat, ishonch hamda barqaror tinchlikni mustahkamlashga xizmat qiluvchi global tashabbusdir.
Oʻzbekiston ushbu xalqaro tashabbusni qonunchilik darajasida mustahkamlagan kam sonli davlatlardan biri. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2021-yildan buyon mamlakatimizda ushbu kun rasmiy bayram sifatida nishonlanib kelmoqda. Bugun yurtimizda 130 dan ortiq millat va elat vakillari yagona oila boʻlib, tinchlik va hamjihatlikda mehnat qilmoqda.
Oʻzbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) faoliyatida ham ushbu ezgu qadriyatlar oʻz aksini topgan. Bugungi kunda TMK jamoasida 20 ga yaqin turli millat vakillari yagona maqsad yoʻlida bir jamoa sifatida faoliyat yuritmoqda.
Turli madaniyatlar, tajribalar va dunyoqarashlarning uygʻunligi bizning eng katta boyligimiz, innovatsiyalar manbai va xalqaro hamkorlikni mustahkamlovchi muhim omillardan biridir.

С Международным днем дружбы — 30 июля! 30.07.2026
Согласно резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций (ООН), 30 июля ежегодно отмечается во всём мире как Международный день дружбы. Эта дата является глобальной инициативой, направленной на укрепление взаимного уважения, доверия и прочного мира между народами, культурами и людьми.
🇺🇿 Узбекистан входит в число немногих государств, закрепивших эту международную инициативу на законодательном уровне. По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с 2021 года этот день официально отмечается в нашей стране как День дружбы народов. Сегодня представители более 130 национальностей и этнических групп живут и трудятся в Узбекистане как одна большая семья, в атмосфере мира, согласия и взаимного уважения.
💼 Эти ценности находят своё отражение и в деятельности Узбекского комбината технологических металлов (TMK). Сегодня в коллективе TMK представители около 20 национальностей работают как единая команда, объединённая общей целью.
Многообразие культур, опыта и взглядов является одним из наших главных преимуществ, источником инноваций и важным фактором укрепления международного сотрудничества.
🌎 Пусть наша дружба становится ещё крепче, способствуя процветанию нашей страны и устойчивому развитию!