2025-yilning eng dolzarb metalli: Grafit
2025-yilda elektromobillar, energiya saqlash tizimlari va data-markazlar rivoji ortidan grafitga bo‘lgan talab oshib ketdi.
Joriy yilda tabiiy grafit qazib olishning qariyb 65 foizi, grafitni qayta ishlashning 85–90 foizi Xitoy hissasiga to'g'ri keldi.
Shuningdek, grafit bozori ichida texnologik ajralish yuz berdi. Ya'ni energiya zichligi yuqori bo'lgan sun’iy grafit va ekologik jihatdan maqbulroq bo'lgan tabiiy grafit.  ESG talablari kuchaygan sari,  yuqori tozalikdagi tabiiy grafit ustunlikka ega bo‘la boshladi.
Bu esa Markaziy Osiyo, Afrika va  Kanada konlariga qiziqishni oshirdi.
Yil davomida grafit bilan bog‘liq konchilik va qayta ishlash loyihalariga investorlar qiziqishi keskin oshdi. Kapital oqimi ayniqsa ESG talablariga mos, qayta ishlash zanjiri mavjud bo'lgan loyihalarga yo‘nala boshladi.
IEA tahlillariga ko'ra, 2030-yilga borib batareyalar uchun grafitga bo‘lgan talab kamida 2,5 baravar oshadi. Jahon banki esa grafitni yaqin 10–15 yil davomida eng tez o‘suvchi kritik minerallardan biri sifatida qayd etmoqda.

Самый актуальный металл 2025 года: Графит
В 2025 году спрос на графит резко вырос благодаря развитию электромобилей, систем хранения энергии и дата-центров.
В текущем году на долю Китая пришлось около 65% добычи природного графита и 85-90% переработки графита.
Также произошло технологическое разделение внутри рынка графита. А именно: искусственный графит с высокой плотностью энергии и природный графит, который более экологичен.  По мере ужесточения требований ESG, природный графит высокой чистоты стал приобретать преимущество.
Это повысило интерес к месторождениям в Центральной Азии, Африке и Канаде.
В течение года резко возрос интерес инвесторов к проектам по добыче и переработке графита. Поток капитала стал направляться, в частности, на проекты с цепочками переработки, соответствующими требованиям ESG.
Согласно анализу МЭА, к 2030 году спрос на графит для аккумуляторов увеличится как минимум в 2,5 раза. Всемирный банк отмечает графит как один из самых быстрорастущих критических минералов в ближайшие 10-15 лет.