2025-yilning eng dolzarb metalli: Grafit
2025-yilda elektromobillar, energiya saqlash tizimlari va data-markazlar rivoji ortidan grafitga bo‘lgan talab oshib ketdi.
Joriy yilda tabiiy grafit qazib olishning qariyb 65 foizi, grafitni qayta ishlashning 85–90 foizi Xitoy hissasiga to'g'ri keldi.
Shuningdek, grafit bozori ichida texnologik ajralish yuz berdi. Ya'ni energiya zichligi yuqori bo'lgan sun’iy grafit va ekologik jihatdan maqbulroq bo'lgan tabiiy grafit.  ESG talablari kuchaygan sari,  yuqori tozalikdagi tabiiy grafit ustunlikka ega bo‘la boshladi.
Bu esa Markaziy Osiyo, Afrika va  Kanada konlariga qiziqishni oshirdi.
Yil davomida grafit bilan bog‘liq konchilik va qayta ishlash loyihalariga investorlar qiziqishi keskin oshdi. Kapital oqimi ayniqsa ESG talablariga mos, qayta ishlash zanjiri mavjud bo'lgan loyihalarga yo‘nala boshladi.
IEA tahlillariga ko'ra, 2030-yilga borib batareyalar uchun grafitga bo‘lgan talab kamida 2,5 baravar oshadi. Jahon banki esa grafitni yaqin 10–15 yil davomida eng tez o‘suvchi kritik minerallardan biri sifatida qayd etmoqda.

The most in-demand metal of 2025: Graphite
In 2025, the demand for graphite surged due to the development of electric vehicles, energy storage systems, and data centers.
In the current year, China accounted for about 65% of natural graphite mining and 85-90% of graphite processing.
A technological division also occurred within the graphite market. Specifically: synthetic graphite with high energy density and natural graphite, which is more environmentally friendly.  As ESG requirements became stricter, high-purity natural graphite began to gain an advantage.
This increased interest in deposits in Central Asia, Africa, and Canada.
Throughout the year, investor interest in graphite mining and processing projects rose sharply. Capital flows began to be directed, in particular, towards projects with processing chains that comply with ESG requirements.
According to IEA analysis, by 2030, the demand for graphite for batteries will increase by at least 2.5 times. The World Bank identifies graphite as one of the fastest-growing critical minerals in the next 10-15 years.