Prezident maslahatchisi TMKda!
Bugun TMK bosh ofisida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabarti hamda Buyuk Britaniya elchixonasi vakillari bilan muhim uchrashuv bo'lib o'tdi.
Unda O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi iqtisodiy va kritik minerallar sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi. TMKning Buyuk Britaniya kompaniyalari bilan amaldagi va yangi hamkorlik imkoniyatlari ko'rib chiqildi.
Kun tartibidagi asosiy masala — O‘zbekistonning EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) ga a’zo bo‘lish istiqbollariga bag'ishlandi.
EITI a’zoligi orqali shaffoflikni kuchaytirish, investorlar ishonchini oshirish, ESG standartlarini joriy etish va xalqaro moliyaviy institutlar bilan hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Suma Chakrabarti bu jarayonda TMKning tayanch institut sifatidagi rolini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan aloqalarni mustahkamlash, TMK vakillarini yetakchi xalqaro moliya institutlari bilan tanishtirish hamda 2026-yil II-choragida kombinatga amaliy tashrifni tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Advisor to the President at TMK!
Today, an important meeting was held at the TMK head office with Suma Chakrabarti, Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan on Economic Development, Effective Governance and International Cooperation, and representatives of the British Embassy.
During the meeting, issues of economic cooperation and interaction in the field of critical minerals between Uzbekistan and the United Kingdom were discussed. Existing and new opportunities for collaboration between TMK and British companies were considered.
The main item on the agenda was devoted to the prospects of Uzbekistan's accession to the EITI (Extractive Industries Transparency Initiative).
Opportunities for increasing transparency through EITI membership, strengthening investor confidence, implementing ESG standards, and expanding cooperation with international financial institutions were discussed. Suma Chakrabarti particularly emphasized TMK's role as a key institution in this process.
During the meeting, an agreement was reached to strengthen ties with the European Bank for Reconstruction and Development, familiarize TMK representatives with leading international financial institutions, and organize a practical visit to the plant in the second quarter of 2026.