TMK va RecycleKaro: texnologik chiqindilarni qayta ishlash yo‘lida hamkorlik 10.08.2026
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) bosh ofisida Hindistonning RecycleKaro kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
RecycleKaro urban mining (“shahar konchiligi”) yo‘nalishida faoliyat yurituvchi yetakchi kompaniyalardan biri bo‘lib, texnologik chiqindilarni qayta ishlash, ulardan foydali komponentlarni ajratib olishga ixtisoslashgan.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda texnologik chiqindilarni qayta ishlash sanoatini rivojlantirish istiqbollari, mavjud sanoat salohiyati hamda ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Hindiston delegatsiyasi, shuningdek, TMK R&D Parkining ilmiy-tadqiqot va tajriba-sinov infratuzilmasi hamda innovatsion imkoniyatlari bilan yaqindan tanishdi.
Tomonlar texnologik chiqindilarni qayta ishlash, ulardan foydali komponentlarni qayta ajratib olish, shuningdek, ushbu yo‘nalishda qo‘shma ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik loyihalarini amalga oshirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Muzokaralar yakunida sohada o‘zaro manfaatli hamkorlikni davom ettirish, qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish va istiqbolli loyihalarni birgalikda o‘rganish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

ТМК и RecycleKaro: сотрудничество в области переработки технологических отходов 10.08.2026
В головном офисе Узбекского комбината технологических металлов (ТМК) состоялась встреча с руководством индийской компании RecycleKaro.
RecycleKaro — одна из ведущих компаний в сфере urban mining ("городской добычи"), специализирующаяся на переработке технологических отходов и извлечении из них полезных компонентов.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития отрасли по переработке технологических отходов в Узбекистане, имеющийся промышленный потенциал и приоритетные направления двустороннего сотрудничества.
Индийская делегация также ознакомилась с научно-исследовательской и опытно-экспериментальной инфраструктурой, а также инновационными возможностями R&D парка ТМК.
Стороны обменялись мнениями о перспективах переработки технологических отходов, извлечения из них полезных компонентов, а также реализации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских проектов в данном направлении.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о продолжении взаимовыгодного сотрудничества в этой сфере, разработке совместных инициатив и совместном изучении перспективных проектов.