TMK MINEX Eurasia 2025da O'zbekistonning kritik minerallar salohiyatini taqdim etdi
Londonda bo‘lib o‘tgan 13-MINEX Eurasia Mining Conference — bu yilgi London konchilik haftaligining eng muhim qismlaridan biri sifatida Yevrosiyoning kritik xomashyo bo‘yicha yangi geopolitik va investitsion kun tartibini shakllantirdi.
MINEX Eurasia 2025 Markaziy Osiyo va Yevroosiyoda kritik minerallar bozorining rivojlanish dinamikasini tahlil qilish, investorlar, hukumatlar va sanoat kompaniyalarini bir maydonda to‘plab, yangi loyihalar va hamkorliklarni yo‘lga qo‘yishga xizmat qildi.
Forumning ilk sessiyasi Markaziy Osiyoda kritik minerallar bo'yicha hamkorlik imkoniyatlariga bag'ishlanib unda TMK Boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan O‘zbekistonning muhim xomashyo bo‘yicha yangi industrial modeli haqida nutq so'zladi.
Shuningdek, u o'z chiqishida TMKning “Mine–Metal–Market” modeli va mintaqadagi yagona to‘liq qiymat zanjiri, investitsion imkoniyatlar va xalqaro miqyosda shiddat bilan kengayib borayotgan hamkorliklar doirasiga alohida urg'u berdi.
Global ta’minot zanjirlari qayta shakllanayotgan bir paytda, TMKning ushbu forumdagi ishtiroki O‘zbekistonni kritik minerallar bo'yicha investorlar uchun yangi industrial markaz sifatida namoyish etdi.

TMK представил потенциал критических минералов Узбекистана на MINEX Eurasia 2025
13-я конференция MINEX Eurasia, прошедшая в Лондоне и являющаяся ключевым событием Лондонской горнодобывающей недели, задала новую геополитическую и инвестиционную повестку Евразии в сфере критического сырья.
MINEX Eurasia 2025 предоставила уникальную возможность проанализировать динамику развития рынка критически важных минералов в Центральной Азии и Евразии, объединив на одной площадке инвесторов, представителей государственных структур и промышленные компании для запуска новых проектов и формирования партнёрств.
Первая сессия форума была посвящена перспективам сотрудничества в области критических минералов в Центральной Азии. В рамках этой сессии советник председателя правления TMK Хан Ильхан представил доклад о новой индустриальной модели Узбекистана в сфере критического сырья.
В ходе выступления он подчеркнул стратегическую модель TMK «Mine–Metal–Market», единственную в регионе полную цепочку создания стоимости, а также растущие инвестиционные возможности и расширяющееся международное сотрудничество комбината.
На фоне глобальной перестройки цепочек поставок участие TMK в форуме продемонстрировало формирование Узбекистана как нового индустриального центра для инвесторов в сфере критических минералов.