Ayni kunlarda Buyuk Britaniyada bo‘lib turgan O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) delegatsiyasi “Investorlar kuni” tadbiri doirasida Yevropaning eng yirik moliyaviy institutlaridan biri Société Générale banki bilan 50 million yevro miqdoridagi moliyaviy resurslarni jalb qilish bo‘yicha muhim Terms Sheet (asosiy shartlar to‘g‘risidagi kelishuv) imzoladi.
Mazkur hujjat TMKning xalqaro moliya bozorlari bilan integratsiyalashuvi, kritik xomashyo va texnologik metallar sohasidagi yirik sanoat loyihalarini global kapital asosida moliyalashtirish yo‘lidagi tarixiy qadam sifatida baholanmoqda.
Hamkorlik doirasida:
➡️ uzoq muddatli kredit liniyalarini tashkil etish;
➡️ savdo operatsiyalarini moliyalashtirish, investitsiya loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash hamda zamonaviy investitsion-bank mexanizmlarini joriy etish;
➡️ eksportbop va chuqur qayta ishlashga yo‘naltirilgan sanoat loyihalarini moliyalashtirish;
➡️ xalqaro eksport-kredit agentliklari (ECA) hamda institutsional investorlar bilan hamkorlikni kengaytirish;
➡️ ESG tamoyillari asosida “yashil” va barqaror ishlab chiqarish loyihalarini qo‘llab-quvvatlash;
➡️ TMKning global moliya bozorlaridagi investitsion jozibadorligini oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Mazkur hamkorlik mamlakatimiz sanoatini xalqaro moliya tizimiga integratsiya qilish hamda yuqori qo‘shimcha qiymatli ishlab chiqarishlarni rivojlantirish yo‘lidagi muhim bosqich bo‘ldi.
Ma'lumot uchun, 1864-yilda Fransiyada tashkil etilgan Société Générale bugungi kunda dunyoning eng nufuzli investitsiya va korporativ banklaridan biri hisoblanadi. Bank Yevropa, Amerika, Osiyo va Yaqin Sharq moliya bozorlarida faoliyat yuritib, yirik sanoat, energetika, infrastruktura, commodity finance hamda sustainable investment loyihalarini moliyalashtirish bo‘yicha ulkan tajribaga ega.

ТМК привлекает 50 млн евро с международного финансового рынка 16.05.2026
Делегация Узбекского комбината технологических металлов (ТМК), находящаяся в эти дни в Великобритании, в рамках мероприятия «День инвестора» подписала с одним из крупнейших финансовых институтов Европы — банком Société Générale — соглашение об основных условиях (Terms Sheet) по привлечению финансовых ресурсов в размере 50 млн евро.
Документ стал важным шагом на пути интеграции ТМК в международные финансовые рынки и привлечения глобального капитала для финансирования крупных промышленных проектов в сфере критического сырья и технологических металлов.
В рамках сотрудничества достигнуты договорённости по следующим направлениям:
— организация долгосрочных кредитных линий;
— финансирование торговых операций и инвестиционных проектов с применением современных инвестиционно-банковских механизмов;
— поддержка промышленных проектов, ориентированных на экспорт и глубокую переработку;
— расширение сотрудничества с международными экспортно-кредитными агентствами (ЭКА) и институциональными инвесторами;
— поддержка проектов «зелёного» и устойчивого производства на основе принципов ESG;
— повышение инвестиционной привлекательности ТМК на глобальных финансовых рынках.
Данное сотрудничество станет важным этапом в интеграции промышленности Узбекистана в международную финансовую систему и развитии производств с высокой добавленной стоимостью.
Для справки: Société Générale, основанный во Франции в 1864 году, является одним из ведущих корпоративных и инвестиционных банков мира. Банк работает на финансовых рынках Европы, Америки, Азии и Ближнего Востока и обладает значительным опытом финансирования крупных проектов в сферах промышленности, энергетики, инфраструктуры, товарного финансирования и устойчивых инвестиций.