TMK Koreyaning yetakchi instituti KAIST bilan xalqaro ilmiy hamkorlikni kengaytirmoqda
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati va University of Business and Science (O‘zbekiston) vakillaridan iborat delegatsiya Janubiy Koreyaning Daejeon shahrida joylashgan Koreya ilg‘or fan va texnologiyalar instituti (KAIST)da bo‘ldi.
Tashrif doirasida delegatsiya mashhur professor, KAISTning Materialshunoslik va muhandislik kafedrasi mudiri,  Byungha Shin bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda tomonlar qo‘shma grant loyihalarida ishtirok etish, kritik metallar sohasida ilmiy tadqiqotlarni o’tkazish, laboratoriya va laboratoriya bazasidan o‘zaro foydalanish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.
Ilmiy hamkorlik doirasida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilandi:
🔹 Ilg‘or funksional materiallar va qotishmalar;
🔹 Yuqori haroratga chidamli materiallar va ularning sanoatda qo‘llanilishi;
🔹 Raqamli materialshunoslik;
🔹 Sof selen, tellur asosida yarim o’tkazgich materiallar yaratish;
🔹 Quyosh batareylar uchun kritik metallar asosida materiallar yaratish;
🔹 Texnologik jarayonlarni maqbullashtirish hamda tajriba-ishlab chiqarish bosqichiga joriy etish.
Ma’lumot uchun, KAIST Janubiy Koreyada muhandislik va aniq fanlar yo‘nalishidagi yetakchi oliy ta’lim dargohi bo'lib, mamlakatning kuchli uchtalik universitetlaridan biri. Xalqaro miqyosda esa QS World University Rankings reytingida 53-o‘rinda bo‘lib, innovatsion oliy ta’lim muassasalari orasida yetakchi o‘rinlardan birini egallab kelmoqda.

A delegation from the Uzbekistan Technological Metals Complex and the University of Business and Science (Uzbekistan) visited the Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) in Daejeon, South Korea.
During the visit, the delegation met with the renowned professor and Head of the Department of Materials Science and Engineering at KAIST, Byong-ha Shin.
The parties agreed to explore opportunities for participation in joint grant projects, conducting scientific research in the field of critical metals, and the mutual use of laboratories and their facilities.
The following priority areas were identified for scientific cooperation:
🔹 Advanced functional materials and alloys;
🔹 Heat-resistant materials and their industrial applications;
🔹 Digital materials science;
🔹 Development of semiconductor materials based on pure selenium and tellurium;
🔹 Development of materials for solar panels based on critical metals;
🔹 Optimization of technological processes and their implementation at the pilot-industrial stage.
For reference: KAIST is a leading higher education institution in South Korea for engineering and the exact sciences, and is ranked among the top three universities in the country. Internationally, it ranks 53rd in the QS World University Rankings and is one of the world's leading innovative higher education institutions.