TMK xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikni kengaytirmoqda
TMK bosh ofisida Jahon banki guruhi va Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) qo‘shma missiyasi bilan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida tomonlar global sanoat uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan kritik metallarni barqaror yetkazib berish zanjirlarini rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Xususan, ushbu yo‘nalishda investitsion hamkorlikni kengaytirish hamda TMK tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarni xalqaro moliya institutlari ishtirokida moliyalashtirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Jahon banki guruhi va IFC vakillari loyihalarni amalga oshirishda ESG standartlariga qat’iy rioya etish muhimligini alohida ta’kidladilar. Bu esa TMKning barqaror rivojlanish tamoyillariga sodiqligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish va muzokaralarni davom ettirishga kelishib oldilar.

ТМК расширяет сотрудничество с международными финансовыми институтами 24.03.2026
В головном офисе ТМК состоялась важная встреча с совместной миссией Группы Всемирного банка и Международной финансовой корпорации (IFC).
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы развития устойчивых цепочек поставок критически важных металлов, имеющих стратегическое значение для мировой промышленности. В частности, были рассмотрены перспективы расширения инвестиционного сотрудничества в данном направлении, а также финансирования проектов, реализуемых ТМК, при участии международных финансовых институтов.
Представители Группы Всемирного банка и IFC особо подчеркнули важность строгого соблюдения стандартов ESG при реализации проектов. Это, в свою очередь, подтверждает приверженность ТМК принципам устойчивого развития.
По итогам встречи стороны договорились об углублении взаимовыгодного сотрудничества и продолжении переговоров.
По итогам встречи стороны договорились углублять взаимовыгодное сотрудничество и продолжать переговоры.