Hindistonning Nyu-Dehli shahrida O‘zbekiston–Hindiston biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Forum ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalarini kengaytirish, investitsiyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish masalalariga qaratildi.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) forumning asosiy ishtirokchilaridan biri bo'lib, Boshqaruv raisi maslahatchisi Shavkat Nabiyev biznes sessiyasida TMKning Mine–Metal–Market modeli, kritik minerallarni chuqur qayta ishlash va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish strategiyasini taqdim etdi.
TMK taqdimotining forum dasturidagi o‘rni ham alohida ramziy ahamiyat kasb etdi. U biznes sessiyasining yakuniy chiqishi bo‘lib, kritik minerallar mavzusini forumning eng muhim strategik qismi — vazirlar ishtirokidagi sessiya bilan bog‘lovchi muhim "ko‘prik" vazifasini bajardi.
Forum davomida Hindiston kompaniyalari O‘zbekistonda konchilik, kritik minerallar va nodir yer elementlarini o‘zlashtirish hamda chuqur qayta ishlash loyihalarida ishtirok etishga taklif qilindi. Shuningdek, Hindiston Savdo va sanoat vaziri Piyush Goyal Hindiston va O‘zbekiston o‘rtasida Erkin savdo bitimi (FTA) tuzish masalasiga alohida to‘xtaldi.
Forum yakunida Hindiston Respublikasi Konchilik vazirligi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar kritik minerallar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, geologiya-qidiruv ishlari, investitsiya loyihalari, texnologiyalar almashinuvi hamda qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar.
TMK Hindistonga tashrif doirasida B2B va G2B formatidagi uchrashuvlarni davom ettirmoqda. Jarayonlarni biz bilan kuzatib boring.

Uzbekistan–India Business Forum: TMK at the Center of Strategic Cooperation 04.08.2026
The Uzbekistan–India Business Forum was held in New Delhi, India, bringing together government officials and business leaders to strengthen bilateral trade, expand investment cooperation, and promote industrial partnerships between the two countries.
Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK) was among the forum's key participants. During the business session, Shavkat Nabiyev, Advisor to the Chairman of TMK, presented the company's Mine–Metal–Market model, its strategy for deep processing of critical minerals, and its vision for expanding international cooperation.
TMK's presentation also held special symbolic significance within the forum agenda. As the concluding presentation of the business session, it served as a strategic bridge, connecting the discussion on critical minerals with the forum's most important segment—the ministerial session.
Throughout the forum, Indian companies were invited to participate in Uzbekistan's mining, critical minerals, and rare earth elements development and value-added processing projects. In addition, India's Minister of Commerce and Industry, Piyush Goyal, highlighted the prospects of negotiating a Free Trade Agreement (FTA) between India and Uzbekistan.
Following the forum, TMK representatives held a meeting with officials from the Ministry of Mines of the Government of India. The parties discussed prospects for cooperation in the critical minerals sector, geological exploration, investment projects, technology exchange, and the implementation of joint initiatives.
As part of its visit to India, TMK continues a series of B2B and G2B meetings with Indian partners. Stay tuned for more updates.