O‘zbekiston texnologik metallar kombinati xodimlari Innovatsion rivojlantirish agentligi tomonidan tashkil etilgan xalqaro trening dasturida ishtirok etib, uni muvaffaqiyatli yakunlashdi.
Ushbu trening jahon miqyosida tan olingan PMBOK Guide hamda ISO 21502: Project, Programme and Portfolio Management standartlari asosida ishlab chiqildi.
Dastur doirasida:
ilmiy va texnologik loyiha tashabbuslarini shakllantirish;
loyiha byudjetini ishlab chiqish va moliyaviy rejalashtirish;
texnik hamda institutsional risklarni boshqarish;
xalqaro grant arizalari va loyiha hujjatlarini tayyorlash;
xorijiy hamkorlar bilan professional va samarali kommunikatsiya olib borish bo‘yicha nazariy bilimlar bilan bir qatorda amaliy ko‘nikmalarga ham ega bo‘ldilar.
Seminar yakunlariga ko‘ra, qatnashchilar tomonidan jami 35 soatlik Professional Development Units (PDU) to‘plandi. Trening davomida ilmiy-tadqiqot loyihalarini rejalashtirish, boshqarish va amalga oshirishning zamonaviy xalqaro talablari asosida zarur kompetensiyalar shakllantirildi.
Mazkur bilim va ko‘nikmalar TMK ilmiy jamoasining yirik xalqaro ilmiy dasturlarda, ko‘p tomonlama grant loyihalarida hamda global sanoat va ilmiy konsorsiumlarda faol ishtirok etish imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytiradi.

Команда ТМК успешно завершила международный тренинг по управлению проектами
Сотрудники Узбекского комбината технологических металлов приняли участие в международной программе обучения, организованной Агентством инновационного развития, и успешно завершили ее.
Данный тренинг разработан на основе всемирно признанного руководства PMBOK Guide и стандартов ISO 21502: Project, Programme and Portfolio Management.
В рамках программы они получили не только теоретические, но и практические знания по следующим направлениям:
формирование научных и технологических проектных инициатив;
разработка бюджета проекта и финансовое планирование;
управление техническими и институциональными рисками;
подготовка международных грантовых заявок и проектной документации;
ведение профессиональной и эффективной коммуникации с зарубежными партнерами.
По итогам семинара участники набрали в общей сложности 35 часов Professional Development Units (PDU). В ходе тренинга были сформированы необходимые компетенции на основе современных международных требований к планированию, управлению и реализации научно-исследовательских проектов.
Эти знания и навыки значительно расширят возможности научного коллектива ТМК для активного участия в крупных международных научных программах, многосторонних грантовых проектах и глобальных промышленных и научных консорциумах.