O‘zbekiston texnologik metallar kombinati xodimlari Innovatsion rivojlantirish agentligi tomonidan tashkil etilgan xalqaro trening dasturida ishtirok etib, uni muvaffaqiyatli yakunlashdi.
Ushbu trening jahon miqyosida tan olingan PMBOK Guide hamda ISO 21502: Project, Programme and Portfolio Management standartlari asosida ishlab chiqildi.
Dastur doirasida:
ilmiy va texnologik loyiha tashabbuslarini shakllantirish;
loyiha byudjetini ishlab chiqish va moliyaviy rejalashtirish;
texnik hamda institutsional risklarni boshqarish;
xalqaro grant arizalari va loyiha hujjatlarini tayyorlash;
xorijiy hamkorlar bilan professional va samarali kommunikatsiya olib borish bo‘yicha nazariy bilimlar bilan bir qatorda amaliy ko‘nikmalarga ham ega bo‘ldilar.
Seminar yakunlariga ko‘ra, qatnashchilar tomonidan jami 35 soatlik Professional Development Units (PDU) to‘plandi. Trening davomida ilmiy-tadqiqot loyihalarini rejalashtirish, boshqarish va amalga oshirishning zamonaviy xalqaro talablari asosida zarur kompetensiyalar shakllantirildi.
Mazkur bilim va ko‘nikmalar TMK ilmiy jamoasining yirik xalqaro ilmiy dasturlarda, ko‘p tomonlama grant loyihalarida hamda global sanoat va ilmiy konsorsiumlarda faol ishtirok etish imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytiradi.

The TMK team successfully completed an international project management training
Employees of the Uzbekistan Technological Metals Complex participated in an international training program organized by the Agency for Innovation Development and successfully completed it.
This training was developed based on the globally recognized PMBOK Guide and ISO 21502: Project, Programme and Portfolio Management standards.
As part of the program, they gained not only theoretical but also practical knowledge in the following areas:
formulation of scientific and technological project initiatives;
project budget development and financial planning;
management of technical and institutional risks;
preparation of international grant applications and project documentation;
conducting professional and effective communication with foreign partners.
Upon completion of the seminar, participants accumulated a total of 35 Professional Development Units (PDU). During the training, necessary competencies were developed based on modern international requirements for planning, managing, and implementing research projects.
This knowledge and these skills will significantly expand the capabilities of the TMK scientific team to actively participate in major international scientific programs, multilateral grant projects, and global industrial and scientific consortia.