TMK va Fanlar akademiyasi hamkorligida Texnologiyalar transferi ofisi tashkil etiladi 13.08.2026
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi o‘rtasida ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirish va ilg‘or ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy etish masalalariga bag‘ishlangan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tashrif doirasida Fanlar akademiyasi delegatsiyasi TMKning Chirchiq shahridagi sanoat obyektlarida bo‘lib, ishlab chiqarish jarayonlari hamda joriy etilayotgan ilg‘or texnologik yechimlar bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuvda tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish, xususan, Texnologiyalar transferi ofisini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi:
➡️Yangi ofis ilmiy ishlanmalarni “ilmiy g‘oya → texnologiya → prototip → pilot sinov → ishlab chiqarishga joriy etish → tijoratlashtirish” zanjiri asosida rivojlantirish va sanoatga olib chiqish jarayonlarini muvofiqlashtiradi;
➡️TMK hududida yarimo‘tkazgichlar, 5N–7N yuqori tozalikdagi materiallar, batareya materiallari, sun’iy intellekt va Digital Twin kabi istiqbolli yo‘nalishlarda maxsus laboratoriyalar tashkil etish rejalashtirilgan;
➡️ Sanoatdagi amaliy muammolarni ilmiy-tadqiqot vazifalariga aylantirish, ilmiy konsorsiumlar shakllantirish uchun zamonaviy raqamli muhit yaratiladi;
Mazkur hamkorlik O‘zbekistonda kritik minerallar sohasida ilmiy ishlanmalardan sanoat texnologiyalarigacha bo‘lgan uzluksiz innovatsion zanjirni shakllantirish, mahalliy ilmiy salohiyatni real ishlab chiqarish ehtiyojlari bilan bog‘lash hamda yuqori qo‘shilgan qiymatli texnologik mahsulotlarni yaratishga xizmat qiladi.

ТМК и Академия наук создадут Офис трансфера технологий 13.08.2026
Между Узбекским комбинатом технологических металлов (ТМК) и Академией наук Республики Узбекистан состоялась важная встреча, посвящённая укреплению интеграции науки и производства, а также ускоренному внедрению передовых научных разработок в практику.
В рамках визита делегация Академии наук посетила промышленные объекты ТМК в городе Чирчике, где ознакомилась с производственными процессами и внедряемыми передовыми технологическими решениями.
По итогам встречи стороны договорились вывести сотрудничество на качественно новый уровень, в частности, достигнута договорённость о создании Офиса трансфера технологий:
➡️ Новый офис будет координировать развитие и внедрение научных разработок в промышленность по цепочке «научная идея → технология → прототип → пилотные испытания → внедрение в производство → коммерциализация»;
➡️ На территории ТМК планируется создание специализированных лабораторий по таким перспективным направлениям, как полупроводники, высокочистые материалы 5N–7N, материалы для аккумуляторов, искусственный интеллект и технологии Digital Twin;
➡️ Будет создана современная цифровая среда для трансформации практических промышленных задач в направления научных исследований и формирования научных консорциумов.
Данное сотрудничество будет способствовать формированию в Узбекистане непрерывной инновационной цепочки в сфере критических минералов — от научных разработок до промышленных технологий, объединению отечественного научного потенциала с реальными потребностями производства и созданию высокотехнологичной продукции с высокой добавленной стоимостью.