TMK Xitoyda O‘zbekistonning kritik minerallar salohiyatini namoyish etdi
21–25-may kunlari Xitoy Xalq Respublikasining Sian shahrida Uchinchi O‘zbekiston–Xitoy hududlararo hamkorlik forumi hamda O‘ninchi Ipak yo‘li xalqaro ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Forum O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida o‘tkazildi. O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) mazkur tadbirda muvaffaqiyatli ishtirok etib, O‘zbekistonning kritik minerallar va yuqori qo‘shilgan qiymatli sanoat mahsulotlari bo‘yicha salohiyatini namoyish etdi.
Shuningdek, tadbir doirasida tashkil etilgan “O‘zbekiston milliy paviloni” 2000 kvadrat metrdan ortiq maydonni egallab, mamlakatimizning tog‘-kon sanoati, metallurgiya, kimyo, ipakchilik va hunarmandchilik yo‘nalishlaridagi eksport va investitsiya salohiyatini namoyish etdi.
Forum davomida TMK bir qator yirik kompaniyalar bilan muzokaralar olib borib, istiqbolli hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildi hamda muhim kelishuvlarga erishdi.
Shuningdek, mazkur forumda Alibaba.com xalqaro platformasida O‘zbekiston milliy pavilyonining ishga tushirilgani hamda “100 ta Alibaba akseleratori” dasturining boshlanishi e’lon qilindi. Bu esa O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari, xususan, TMK uchun ham global elektron tijorat bozorlariga chiqish imkoniyatlarini yanada kengaytiradi.

ТМК представил в Китае потенциал Узбекистана в сфере критически важных минералов 26.05.2026
С 21 по 25 мая в городе Сиань Китайской Народной Республики прошли Третий Форум межрегионального сотрудничества "Узбекистан – Китай" и Десятая международная выставка "Шелковый путь."
Форум состоялся при участии делегации, возглавляемой заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшидом Ходжаевым. Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) успешно принял участие в данном мероприятии, продемонстрировав потенциал страны в области критически важных минералов и промышленной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Национальный павильон Узбекистана, организованный в рамках мероприятия на площади более 2000 квадратных метров, также продемонстрировал экспортный и инвестиционный потенциал нашей страны в горнодобывающей промышленности, металлургии, химической отрасли, шелководстве и ремесленничестве.
В ходе форума ТМК провел переговоры с рядом крупных компаний, обсудив перспективные возможности сотрудничества и достигнув важных договоренностей.
На форуме также было объявлено о запуске национального павильона Узбекистана на международной платформе Alibaba.com и о старте программы "100 акселераторов Alibaba." Это еще больше расширит возможности для узбекистанских производителей, в частности для ТМК, по выходу на глобальные рынки электронной коммерции.