TMK global geologik qidiruv va burg'ilash bo'yicha dunyoning lider kompaniyalari bilan muzokara o'tkazdi
TMK global geologik qidiruv va burg'ilash bo'yicha dunyoning lider kompaniyalari bilan muzokara o'tkazdi 03.07.2026
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) bosh ofisida Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi ko‘magida Buyuk Britaniyaning Astera Minerals hamda Kanadaning RJLL Drilling kompaniyalari vakillari bilan istiqbolli hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyaga Kanadaning RJLL Drilling kompaniyasi prezidenti David Bradley hamda Buyuk Britaniyaning Astera Minerals kompaniyasi asoschisi Elena Baranova boshchilik qildi.
RJLL Drilling Kanada geologik burg‘ilash xizmatlari bozoridagi tajribali kompaniyalardan biri bo‘lib, yer usti va yer osti kern burg‘ilash, chuqur burg‘ilash, murakkab geografik sharoitlarda geologik qidiruv ishlarini amalga oshirish hamda foydali qazilmalar resurslarini aniqlash va kengaytirishga ixtisoslashgan. Kompaniya tasarrufida 47 ta zamonaviy burg‘ilash qurilmasi mavjud bo‘lib, yiliga 600 ming metrdan ortiq burg‘ilash ishlarini bajarish quvvatiga ega.
Astera Minerals esa Buyuk Britaniyada faoliyat yurituvchi xalqaro konsalting va loyiha boshqaruvi kompaniyasi bo‘lib, geologiya, tog‘-kon sanoati, kritik minerallar va investitsiya loyihalarini rivojlantirish yo‘nalishlarida xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga ixtisoslashgan. Kompaniya xorijiy investorlar bilan aloqalarni mustahkamlash hamda istiqbolli tog‘-kon loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha faoliyat olib boradi.
Uchrashuv davomida geologik-qidiruv ishlarini zamonaviy texnologiyalar asosida rivojlantirish, burg‘ilash jarayonlariga ilg‘or yechimlarni joriy etish hamda uzoq muddatli sanoat hamkorligini yo‘lga qo‘yish istiqbollari muhokama qilindi.
TMK mazkur kompaniyalar bilan geologik kern burg‘ilash, Reverse Circulation (RC) burg‘ilash, geofizik tadqiqotlar hamda jinslarning geokimyoviy tahlili yo‘nalishlarida hamkorlikka alohida qiziqish bildirdi.

ТМК провёл переговоры с мировыми лидерами в области геологоразведки и бурения
В головном офисе Узбекского комбината технологических металлов (ТМК) при содействии Посольства Великобритании в Узбекистане состоялась встреча с представителями британской компании Astera Minerals и канадской RJLL Drilling. Стороны обсудили перспективы сотрудничества в сфере геологоразведки, бурения и внедрения современных технологических решений.
Делегацию возглавили президент канадской компании RJLL Drilling Дэвид Брэдли и основатель британской компании Astera Minerals Елена Баранова.
RJLL Drilling является одной из опытных компаний на канадском рынке услуг геологического бурения. Компания специализируется на поверхностном и подземном колонковом бурении, глубоком бурении, проведении геологоразведочных работ в сложных географических условиях, а также на выявлении и расширении ресурсной базы полезных ископаемых. RJLL Drilling располагает 47 современными буровыми установками и способна выполнять более 600 тысяч метров буровых работ в год.
Astera Minerals — международная консалтинговая компания, базирующаяся в Великобритании. Она специализируется на управлении проектами и развитии международного сотрудничества в сфере геологии, горнодобывающей промышленности, критически важных минералов и инвестиционных проектов. Компания также содействует укреплению связей с иностранными инвесторами и поддержке перспективных горнодобывающих инициатив.
В ходе встречи были обсуждены развитие геологоразведочных работ с применением современных технологий, внедрение передовых решений в процессы бурения, а также формирование долгосрочного промышленного сотрудничества.
ТМК выразил заинтересованность в сотрудничестве с данными компаниями по таким направлениям, как геологическое колонковое бурение, бурение с обратной циркуляцией (Reverse Circulation, RC), геофизические исследования и геохимический анализ горных пород.