TMK Buyuk Britaniyada: Lider kompaniyalar bilan muzokaralar
O‘zbekistonning kritik minerallar sohasidagi ochiqlik va xalqaro hamkorlik siyosati doirasida TMK vakillari Buyuk Britaniyada bo'lib, yetakchi injenering va mineral resurslarga ixtisoslashgan kompaniyalar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Tashrif Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi ko‘magida,  Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Dastlab SLR Consulting Limited faoliyati o'rganilib, kompaniyaning yetakchi mutaxassisi Garfild Styuart bilan gidrometallurgiya va mineral qayta ishlash jarayonlarida qo‘llaniladigan ilg‘or muhandislik yechimlari muhokama qilindi.
Shuningdek, global miqyosdagi nufuzli injenerlik markazlaridan biri — Paterson & Cooke kompaniyasi rahbariyati bilan o‘tkazilgan uchrashuvda Paul Eynsvort va kompaniyaning global bosh direktori Stiv Uilson bilan texnologiya, mineral qayta ishlash va texnik hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha muloqot olib borildi.
Tashrif davomida TMK vakillari Konvoll mintaqasidagi qazilma resurslar ekotizimini birlashtiruvchi Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance hamda materialshunoslik va mineralogiya bo‘yicha yuqori aniqlikdagi tahlillarni amalga oshiruvchi Petrolab UK Ltd laboratoriyasi faoliyati bilan tanishdi.
Tashrif yakunida britaniyalik hamkor kompaniya vakillariga TMKning to'liq qiymat zanjiridagi faoliyati, yirik loyihalari, Texnopark ekotizimi va O‘zbekistonning texnologik metallar bo‘yicha yo‘nalishlarini qamrab olgan kengaytirilgan taqdimot namoyish etildi.
Tomonlar volfram gidrometallurgiyasi, qo'shma tadqiqotlar va kadrlar tayyorlash yo'nalishlarida hamkorlikni chuqurlashtirishga kelishib oldilar.

ТМК в Великобритании: переговоры с ведущими компаниями
В рамках политики Узбекистана по открытости и международному сотрудничеству в области критически важных минералов, представители ТМК посетили Великобританию и провели встречи с ведущими инжиниринговыми компаниями и компаниями, специализирующимися на минеральных ресурсах. Визит был организован при поддержке посольства Великобритании в Узбекистане, в сотрудничестве с Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance.
Вначале была изучена деятельность SLR Consulting Limited, и с ведущим специалистом компании Гарфилдом Стюартом обсуждались передовые инженерные решения, применяемые в процессах гидрометаллургии и переработки минералов.
Также на встрече с руководством одного из самых престижных инженерных центров мирового масштаба - компании Paterson & Cooke, состоялся диалог с Полом Эйнсвортом и глобальным генеральным директором компании Стивом Уилсоном по направлениям технологий, переработки минералов и технического сотрудничества.
В ходе визита представители ТМК ознакомились с деятельностью Cornwall Mining and Geo-Resources Alliance, объединяющего экосистему ископаемых ресурсов региона Корнуолл, и лаборатории Petrolab UK Ltd, выполняющей высокоточный анализ в области материаловедения и минералогии.
В завершение визита представителям британских компаний-партнеров была представлена расширенная презентация, охватывающая деятельность ТМК в полной цепочке создания стоимости, крупные проекты, экосистему Технопарка и направления Узбекистана в области технологических металлов.
Стороны договорились углубить сотрудничество в областях гидрометаллургии вольфрама, совместных исследований и подготовки кадров.